Çin, ABD’yi modern kölelik ile suçladı

Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang hükümeti geçen hafta " Xinjiang ile ilgili meseleler" hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Sözde Xinjiang hükümeti sözcüsü olan Xu Guixiang, toplantıda ABD'yi "modern kölelik" ile suçladı.

uluslararası toplumda Çin hükümetinin Uygurları kamplarda tutsak ettiği ve onları sistematik zorunlu çalıştırmaya zorladığı yönündeki suçlamaların arttığı bir dönemde, ABD’nin Doğu Türkistan’daki zorla çalıştırmayı kınaması ve yaptırımlara önderlik etmesi neticesinde Xinjiang hükümetinin ABD’yi "modern kölelik" ile suçlaması dikkatlerden kaçmadı.

Xu Guixiang toplantıda ayrıca, "ABD'nin Xinjiang'da büyük ölçekli zorunlu çalıştırma olduğu yönündeki iddiası, Xinjiang'daki tüm milletlerden insanların çalışma koşullarıyla uyumlu değil, Bu bazı Batılı yetkililerin uydurduğu bir yalandır." İfadelerine yer verdi.

Avustralya Stratejik Politika Araştırma Merkezi , geçen yıl Mart ayında Çin'de Uygurların köle işçi olarak kullanılmasıyla ilgilenen 82 dünta çapında tanınmış markanın adını listeleyen bir rapor yayınlamıştı. Raporda ayrıca 80.000den fazla Uygur işçinin Çin'in çeşitli illerinde 30 fabrikada zorla çalıştırıldığı da belirtilmişti.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ABD Güvenlik ve Sınır Korumasının 2021'in ocak aylarından itibaren Çin’in zorla çalıştırma politikasına dahil olduğu tespit edilen ürünlere el konulması emrinin sayısı altı’ya yetti. Ayrıca Bakanlılığın, bu yıl 24 Haziran'da " Xinjiang 'da zorunlu çalıştırma ile üretilen silikon ürünlerine el konulması emri" çıkarttığı belirtildi.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 107 kişi okudu!
26/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.