Çin, ABD’li çip üreticisini yasakladı

Çin, ABD’nin en büyük bellek firması olan Micron’un Çin’in yerel sektörlerine bellek çipi satmasına yasak getirirken, bu gelişme Washington ile arasında ticaret konusunda bir süredir devam eden gerilimi yeniden tırmandırdı. ABD’li şirketlerin hisselerinde düşüş yaşanırken Asya çip üreticilerinin hisseleri yükseldi.

GÜVENLİK ENDİŞELERİ VAR

Çin’in siber güvenlik düzenleme kurumu (CAC), dün ABD’nin en büyük bellek çipi üreticisi olan Micron’un ağ güvenliği incelemesinden geçemediğini ve şirketten satın alım yapan başlıca altyapı operatörlerine engel getireceğini açıkladı.

Kurum incelemede ne tür risklerin bulunduğu ya da şirketin hangi ürünlerinin etkileneceği konularına dair detay vermedi.

Washington karara karşı çıkarken, Çin’de ve Güney Kore’de Micron’a rakip şirketlerin hisseleri destek buldu. Rakip şirketlerin anakara Çin’in başka kaynaklardan bellek çipi temin etme çalışmalarından faydalanacağı ifade ediliyor. Öte yandan bu hamleden yararlanabilecek şirketlerin hisseleri de yükseldi.

“ÇİN’LE GÖRÜŞMEYİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ"
Bir Micron sözcüsü BBC'ye, şirketin "Çin'de satılan Micron ürünlerini incelemesinden sonra CAC'nin bildirimini aldığını" doğruladı.

"Sonucu ve sonraki adımlarımızı değerlendiriyoruz. Çinli yetkililerle görüşmelere devam etmeyi dört gözle bekliyoruz" denildi.

Çin ile ABD arasındaki gerilim artarken, bu adım Çin'in ABD'li bir çip üreticisine karşı ilk büyük hamlesi olarak değerlendiriliyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 348 kişi okudu!
22/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.