Çin, ABD, AB ve İngiltere’nin yaptırımlarına tepki gösterdi

Pekin yönetimi, ABD, AB ve İngiltere'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarına Çinli şirketleri dahil etmesine tepki gösterdi.

Çin Ticaret Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, Pekin'in ABD, Avrupa Birliği ve İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına Çinli şirketleri dahil etmesine kesinlikle karşı çıktığını duyurdu.

Çin Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Pekin’in şirketlerinin meşru haklarını korumaya devam edeceği aktarıldı.

Çin, Avrupa Birliği ve İngiltere'yi, yaptırımların ekonomik ve ticari ilişkiler üzerinde "olumsuz etki" yaratacağı konusunda uyardı. ABD’ye yönelik açıklamada ise bu ifade yer almadı.

İLGİLİ HABERLER: ABD’DEN ÇİNLİ ŞİRKETLERE YAPTIRIM!

Rus muhalif lider Aleksey Navalny'nin hapiste ölümünü takiben Rusya'daki yüzlerce kişi ve kuruluşa karşı kapsamlı yaptırımlar açıklayan Amerika Birleşik Devletleri, altı ülkede ticari faaliyetleriyle Rusya'ya yardım ettiğini belirttiği toplam 93 kuruluşu geçen cuma günü yaptırım listesine aldı.

Faaliyetleri ABD'nin ulusal ve güvenlik çıkarlarına aykırı hareket ettiği belirtilen bu şirketlerin 63'ü Rusya'da, 16'sı Türkiye'de, sekizi Çin'de, dördü Birleşik Arap Emirlikleri'nde, ikisi Kırgızistan'da ve birer tane de Hindistan ve Güney Kore'de bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER: AB’DEN ÇİNLİ ŞİRKETLERE YAPTIRIM!

AB ise Rusya'nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi çerçevesinde 13'üncü yaptırım paketi üzerinde çarşamba günü prensipte anlaşmaya vardı.

Yeni pakette yaptırım listesine aralarında üç Çinli şirket ile merkezi Hong Kong’da bulunan bir şirket yer alıyor.

İNGİLTERE’DEN ÇİNLİ ŞİRKETLERE YAPTIRIM!
İngiltere ise perşembe günü Rusya’ya karşı uyguladığı yeni yaptırım paketine 3 Çin firmasını dahil etti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Tr.euronews

Bu Haberi 414 kişi okudu!
29/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.