Çin AB’yi uyardı!

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Çin Komünist Parti lideri Xi Jiping ile bir araya geldi.

Xi, Çin'in Avrupa Birliği'ni önemli bir ekonomik ve ticari ortak haline getirmeye ve yapay zeka da dahil olmak üzere bilim ve teknoloji alanlarında işbirliği yapmaya istekli olduğunu belirtti.

Çin Komünist Parti lideri Xi Jinping, dört yıl aradan sonra ilk kez yüz yüze yapılan Çin-Avrupa Birliği zirvesinde AB liderlerini, Çin ve Avrupa'nın birbirini rakip olarak görmemesi veya farklı siyasi sistemleri nedeniyle çatışmaya girmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Ticaret dengesizliklerinden Ukrayna'ya kadar pek çok konunun görüşüldüğü toplantıda Xi, Çin'in Avrupa Birliği'ni önemli bir ekonomik ve ticari ortak haline getirmeye ve yapay zeka da dahil olmak üzere bilim ve teknoloji alanlarında işbirliği yapmaya istekli olduğunu belirtti.

"HER TÜRLÜ MÜDAHALEYİ KALDIRMA" ÇAĞRISI
Çin Devlet yayın kuruluşu CCTV'ye göre Xi toplantıda AB'yi ikili ilişkilere "her türlü müdahaleyi ortadan kaldırmaya" çağırdı.

Her iki taraf da zirve öncesinde beklentileri düşürmeye çalışırken Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi pazartesi günü AB ülkelerinin büyükelçilerini Avrupa'nın "yeni Soğuk Savaş" yerine "barış ve istikrarı" seçmesi gerektiğini söyledi.

Avrupalı bir yetkili hafta başında Brüksel'de gazetecilere "zirveyi taçlandıracak tek bir sonuç olmadığını" söyledi ve ortak bir açıklama yapılmayacağını söylemişti.

Çin'in pandemi kısıtlamalarını kaldırmasından bu yana bazı AB Komisyonu üyeleri Pekin'i ziyaret etti, ancak ilişkilerdeki temel rahatsızlıklar konusunda çok az ilerleme kaydedildi. Son olarak Borrell'in özel kalemi ve üst düzey AB diplomatı Enrique Mora kasım ayında bir ziyaret gerçekleştirmişti.

AB, Çin ile olan yaklaşık 400 milyar euroluk ticaret açığının da AB işletmeleri aleyhine kısıtlamaları yansıttığını savunuyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Euronews, Hurriyet

Bu Haberi 753 kişi okudu!
08/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.