Çin, 5 yıllık Çinlileştirme planı kurdu

Doğu Türkistan’daki Sözde "Xinjiang Halk Hükümeti" parti komitesi, birkaç gün önce yaptığı bir toplantıda, önümüzdeki beş yıl boyunca "İslam'ın Çinleştirilmesi" politikasını daha da sıkılaştıracağını duyurdu.

Çinin yayın organı Tanrıdağ web sitesinin haberine göre, sözde "Xinjiang Halk Hükümeti" parti grubunun, 10. Parti Kongresi'nde alınan kararların ruhunu incelemek için 26 Ekim'de bir toplantı gerçekleştirdiği, Toplantıya, sözde Xinjiang halk hükümeti Başkan Vekili, parti komitesi sekreter yardımcısı kukla yetkili Erkin Tuniyazın başkanlık ettiği belirtiliyor.

Toplantıda Önümüzdeki beş yıl boyunca "uzun vadeli istikrarı koruma, İslam'ın Çinleşmesini güçlendirme ve iyi bir ideolojik çalışma ortamı oluşturma" politikalarının vurgulanmasın yanı sıra ayrıca 2022 ekonomik ve sosyal kalkınma çalışmalarının sözde "İslam'ın Çinlileşmesi ve ideolojik kontrol" temelinde düzenlenmesi çağrısında bulunulduğu bildirildi.



Çin hükümeti önceki beş yıllık plan sırasında Doğu Türkistan'ı işgalinden bu yana en ciddi terör politikasını gerçekleştirdi. 2016’dan bu yana milyondan fazla Doğu Türkistan Halkı ceza kampları ve hapishanelere dönüşümlü olarak zorla kapatıldı. Sözde "İslam'ın Çinlileştirilmesi" politikası şiddetle gerçekleştirildi. Sonuç olarak, 16.000'den fazla cami yıkıldı veya bozuldu, binlerce dini şahsiyet, alimler öldürüldü veya ömür boyu hapse atıldı.

Gözlemciler, Çin'in uluslararası topluma yönelik suçlamalarına rağmen, önümüzdeki beş yıl içinde Doğu Türkistan'da din düşmanlığı ve terör politikası izlemeyi planladığını, diasporadaki Doğu Türkistan halkının Çin'in suçlarını uluslararası topluma teşhir etmek için her türlü eylemleri arttırdığı fakat Uluslararası toplumunda Çin'i suçlarını durdurmaya zorlayacak harekete geçmeleri talep ediliyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 227 kişi okudu!
29/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.