Çin'in ‘yapay zeka sohbet Robotu’ soykırımı gizledi

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Çinli teknoloji devi Baidu, yapay zeka sohbet robotu “ERNIE"nin tanıtımını gerçekleştirdiği sırada, Uluslararası gazetecilerin hassas sorularıyla karşılaştı. ERNIE, tıpkı Çin ağzıyla bazı soruları engelledi veya bazılarına "Bilmiyorum" şeklinde yanıt verme yeteneğiyle dikkat çekti.

Yeni Akit’in bildirdiğine göre, Çinli teknoloji devi Baidu, Amerikalı "OpenAI" tarafından geliştirilen yapay zeka sohbet platformu "ChatGPT"ye benzeyen "ERNIE" adlı yapay zeka sohbet robotunu 1 Eylül’de tanıttı.

Ancak endişe verici olan noktaysa, platformun Çin rejiminin hassas bulduğu konuları doğrudan engellemesi veya "bilmiyorum" şeklinde yanıtlamasıdır.

TIPKI ÇİN AĞZIYLA KONUŞUYOR
Örneğin; Soruları Çin'in resmi görüşüne göre yanıtlayan ERNIE’e, Çin'in Doğu Türkistan'da kaç Uygur'u tutukladığı sorusu soruldu. Bu soru doğrudan reddedildi.

Çin'in kendisine ait olduğunu iddia ettiği Tayvan'ın statüsü sorulduğunda, Tayvan'ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu, bağımsız bir ülke olmadığını söyledi.

1989'da Pekin'de binlerce protestocunun öldürüldüğü Tiananmen katliamı sorulduğunda "Bilmiyorum" diye cevapladı. Hong Kong'daki Çin karşıtı protestolar sorulduğunda ise "İsterseniz Başka konuya geçelim" diye konuyu değiştirmek istedi.

2030’A KADAR DÜNYA LİDERİ OLMAK İSTİYOR
Çinli arama motoru ve yapay zeka şirketi Baidu, ChatGPT benzeri dil modelleme botu ERNIE'yi 1 Eylül'de halka açtı ve şirketin hisseleri duyurunun ardından %3'ten fazla artış gösterdi. Baidu'nun açıklamasında ERNIE sisteminin uygulama veya resmi web sitesi aracılığıyla tamamen halka açık olacağı belirtildi.

Çin, yapay zekayı ABD ile rekabet edebilecek kilit bir alan olarak görüyor ve 2030 yılına kadar dünya lideri olmayı hedefliyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 451 kişi okudu!
04/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.