Çin'in yanlış kararı, savaşa yol açabilir

İngiliz istihbarat şefi Richard Moore, göreve başlamasından bu yana yaptığı ilk halka açık konuşmasında Çin'i özellikle dile getirerek çalışmanın asıl amacının Çin Komünist rejimi olduğunu vurguladı.

Almanya'nın Sesi VOA’nın haberine göre İngiliz Dış İstihbarat Teşkilatı başkanı ve 6. Askeri İstihbarat Teşkilatı başkanı Richard Moore’in 30 Kasım'da Londra Uluslararası Strateji Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, dünyadaki askeri varlığını vurgulayan Çin’in, İngiltere ve müttefikleri için büyük bir tehdit olduğunu vurgulayarak, Çin yanlış karar verirse bunun savaşa yol açabileceği konusunda uyardı.

Richard Moore Konuşmasında yine, İngiliz istihbaratının karşı karşıya olduğu dört büyük güvenlik sorununun Çin, Rusya, İran ve hızla gelişen bilgi teknolojisinden yararlanan uluslararası terörizm olduğunu, Pekin rejiminin kendi çıkarları için giderek daha sert kararlar alması, İngiltere ve müttefiklerine karşı geniş çaplı casusluk operasyonları düzenlemesi, Tayvan'ı tehdit etmesi, Hong Kong’da insan hakları özgürlüklerinden yoksun bırakması ve Doğu Türkistan halkına zulüm yapması, ancak tüm bu suçlarını sürekli olarak inkar eden Çin! tüm İnsanlık için aslında ortak tehdit olduğunu söyledi.

Richard Moore konuşmasında ayrıca, Çin rejiminin Batı dünyasının zayıflığına ilişkin kendi propagandasını hafife aldığını, ancak ABD hükümetini de küçümsediğini belirterek, "Çin'in aşırı güveni nedeniyle yanlış karar verme riski bir gerçektir. " ifadelerine yer verdi.

“6. Askeri İstihbarat Dairesi, İngiliz Gizli İstihbarat Teşkilatı olarak adlandırılmıştır ve tüm faaliyetleri her zaman gizi olmuştur.” diye sözlerini bitirdi.

Richard Moore’in göreve başladığından beri yana yaptığı ilk genel konuşmada Doğu Türkistan’daki soykırıma değinmesi olarak biliniyor.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Bu Haberi 126 kişi okudu!
02/12/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.