ÇİN'İN SOYKIRIM PLANI VE ŞİFRESİ AÇIĞA ÇIKTI

Doğu Türkistan’daki siyasi baskı ve zulüm politikalarından sorumlu Çin komünist Parti yanlısı Sözde Xinjiang Hükümeti ve başındakilerin kimliği netleştikçe, Çin hükümetinin bu durumu gerçekleştirmedeki yol gösterici tüm fikirlerinin aslında 1949 işgal sürecinden günümüze kadar üç kere "Xinjiang Çalışma hizmetleri" adı altında gerçekleştirilen toplantılarında ayrıntılı olarak görüşüldüğü ve Uygur halkı üzerinde kirli planlar yapıldığı bildirildi.

Çin medyasında yakın tarihte düzenlenen "Üçüncü Xinjiang Çalışma hizmetleri” toplantısına İlişkin açıklamalar hakkında bir dizi ortak haber yayınladı.Çin hükümet Propaganda medyası olan Tanrıdağ web sitesinde yer alan haberde ana fikir olarak, “Xinjiang'da uzun vadeli istikrarın anahtarı ÇKP’dir. Üçüncü Xinjiang Çalışma Hizmetleri toplantısında ÇKP Genel Sekreter Xi Jinping, Merkezi hükümetin Xinjiang çalışmasındaki liderliğine önem veriyor. " Deniliyor.

Haberde yine , "parti hükümetin Xinjiang’ı himaye etmesinin bölge sosyal yaşam standartları ve uzun vadeli istikrarın anahtarıdır, kalıcı istikrarı sağlamak ve parti inşası ve örnek kadrolar aracılığıyla ayrılıkçılıkla mücadele etmek için ‘kale’ rolü oynadığı vurgulanıyor.

Çin basınında öne çıkarılmak istenen noktalardan biri, Doğu Türkistan’daki inanç sistemi olduğu ve bunun da "Komünist Parti'nin manevi direğine ve siyasi ruhuna tereddütsüz inanmak” olduğunun altı çizilirken, komünist (Kızıl) Bayrağının her yerde sallanması çağrısı yapılıyor.

Amerikalı gözlemci, Uygur Türkü ilşat Hasan KÖKBÖRE, bunun aslında Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki halkın Dini inancını değiştirmeye ve Çin devlet başkanı Xi’ye tapmaya zorlamak olduğunu belirtti. Ayrıca Bunun mevcut soykırımın teorik temelinin bir parçası olduğunu da vurgulayan KÖKBÖRE, “ÇKP kendi ideallerini Doğu Türkistan'da geçerli tek din haline getirmeye çalışıyor. Bu durum bundan sonraki vaziyetin daha da kötüleşeceğinin bir işaretidir.” İfadesini kullandı.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 178 kişi okudu!
08/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.