ÇİN'İN, MÜSLÜMANLARIN KİTLESEL TUTUKLANMASIYLA İLGİLİ SIZDIRILMIŞ DOSYALARDAN 5 PAKET

 

 

Hong Kong, Öğrenciler yarıyılın sonunda eve gitmek için bilet aldılar ve sınavdan sonra rahatlamak ve aileleriyle birlikte çalışmak için Çin'in uzak batı bölgesine dönmeyi dört gözle bekliyorlardı.

 

Ancak, kısa bir süre sonra, ebeveynlerinin evde olmadıkları, akrabalarının ortadan kaybolduğu ve komşularının ortadan kaybolduğu söylendi. Bu insanlar gözaltı kamplarına yerleştirildi ve Müslüman azınlıkları gözaltına almak için inşa edilen gözaltı kampı ağı genişliyor.

 

Sincan'daki yerel yetkililer bu tehlikeli durum hakkında oldukça endişeli. Böylece hazırlıklılar.

 

Özerk bölgenin liderleri yerel yetkililere bir iç talimat verdiler ve tatilde olan öğrencilerin geri döndüklerinde mümkün olan en kısa sürede onlarla görüşmelerini ve konuşmalarına izin vermemelerini tavsiye ettiler. Bu yönerge, yetkilileri öğrencilere acı veren sorunlarla nasıl başa çıkacaklarını öğreten titrek bürokratik rehberleri içermektedir:

İlk en belirgin soru şudur: Ailem nerede?

 

"Hükümet tarafından kurulan eğitim okullarında," kılavuzdaki cevap başladı. Öğrenciler soru sorarsa, rehber yetkililere, akrabalarının suçlu olmadığını söylemelerini ister-ancak şimdilik bu "okulları" terk edemezler.

 

Bu soru ve cevap formunun talimatlarında neredeyse sınırsız bir tehdit var: Öğrencilere, davranışlarının aile üyelerinin tutukluluk süresini kısaltabileceği veya uzatabileceği söylendi. "Bence onları destekleyeceksin. Bu onların iyiliği için," dedi yetkililer, "Bu senin iyiliğin için."

 

Bu talimat New York Times tarafından alınan 403 sayfalık iç belgelerden biridir. Onlar, on yıllardır Çin'in iktidardaki Komünist Partisinden sızan en büyük hükümet belgeleri grubudur ve insanlara Sincan'daki sürekli baskıyı anlamak için eşi görülmemiş iç materyaller sağlamıştır. Son üç yılda yetkililer, 1 milyon Uygur, Kazak ve diğer etnik azınlığı gözaltı kamplarına ve cezaevlerine koydular.

 

Çin Komünist Partisi, uluslararası toplumun gözaltı kampına yönelik eleştirisini çürütüyordu: Çin, gözaltı kampını İslami aşırılıkla mücadele etmek için ılımlı araçlar kullanan bir istihdam eğitim merkezi olarak nitelendirdi. Ancak, bu iç belgeler, bu baskıcı yetkililer tarafından kullanılan dilleri ve emirleri planlayarak ve dikkatlice düzenleyerek bu eylemin zorunlu olduğunu doğruladı.

 

Hükümet, Sincan’ın çalışmalarının hayırsever ve sıradan olduğunu kamuoyuna gösterirken, bu iç belgelerde acımasız ve şaşırtıcı bir hareketi tartıştı ve organize etti. Belge, Çin Komünist Partisi'nin üst düzey liderlerinin kitlesel gözaltı da dahil olmak üzere aşırılık yanlısı şiddete karşı sert ve acil eylem emirlerini belgelemekte ve aynı zamanda baskının sonuçlarını tartışırken kayıtsızlıklarını da belgelemektedir.

2014 yılında Başkan Xi Jinping, Urumçi'de bir camiyi ziyaret etti.     Xinhua, via Reuters

Raporda, çocukların ebeveynlerinin götürüldüğünü gördükleri, öğrencilerin öğrenim ücretlerini kimin ödeyeceklerini bilmek istedikleri, işgücü eksikliğinden dolayı ekinlerin ekilemeyeceği veya hasat edilemeyeceği belirtildi. Ancak yetkililer, Komünist Partiye yardımlarından dolayı teşekkür etmek ve sessiz kalmak için şikâyet edenlere söyleme talimatı verdiler.

 

Bu sızan belgeler, içeriden insanlara sıra dışı bir bilgi sağlar, gizli Çin devlet makinelerini gösterir ve Mao Zedong döneminden bu yana Çin'deki en etkili gözaltı operasyonlarını nasıl gerçekleştireceğini gösterir. Belgede açıklanan önemli bilgiler şunları içerir:

 

Çin Cumhurbaşkanı ve Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, yetkililere yapılan bir dizi iç konuşmada baskı için temel oluşturdu. Bu konuşmalar, Nisan 2014'te Sincan'a yaptığı ziyaret sırasında ve sonrasında Xi Jinping tarafından yayınlandı. Sincan'a gitmeden sadece birkaç hafta önce, Uygur militanları bir tren istasyonunda 150'den fazla insanı bıçakla kesti ve 31 kişiyi öldürdü. Xi Jinping, "terörle mücadele, anti- Penetrasyon ve anti-ayrılık" mücadelesinin tam olarak uygulanmasını talep etti ve "diktatörlük" ve "merhamet yok" kelimelerini kullandı.

 

Denizaşırı terörist saldırılar ve ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi, Çin liderliğinin endişelerini daha da kötüleştirdi ve baskıcı eylemlerin gelişimini etkiledi. Çinli yetkililer, Birleşik Krallık'taki saldırıların “insan haklarının güvenlikten daha yüksek olduğunu” aşırı vurgulamanın bir sonucu olduğuna inanıyorlar. Xi Jinping, Çin Komünist Partisinin 11 Eylül saldırılarından sonra ABD'nin “teröre karşı savaş” uygulamalarını taklit ettiğini savunuyor.

 

Otonom Bölge Yeni Parti Komitesi sekreteri Chen, Ağustos 2016'da göreve başladıktan sonra özellikle aktifti ve Sincan'daki gözaltı kampını hızla genişletti. Bu hareketin doğruluğunu göstermek için Chen Guoguo, Xi Jinping’in konuşmalarını yetkililere dağıttı ve onları “alacak” olmaya çağırdı.

 

Baskıcı eylemler yerel kadrolar tarafından sorgulandı ve boykot edildi, bunun ulusal gerginliği artıracağı ve ekonomik büyümeyi engelleyeceğinden korkuyorlar. Chen’in buna tepkisi, gözaltı kampında tutulan binlerce kişiyi sessizce serbest bıraktığı için hapsedilen bir ilçe lideri de dahil olmak üzere, çalışmasını engelleyen bir grup kadroyu temizlemekti.

 

Sızan materyaller, bazıları yinelenen içerik içeren 24 belgeyi içerir. Belge, yaklaşık 200 sayfa Xi Jinping ve diğer liderlerin iç konuşmalarının yanı sıra Sincan Uygur nüfusunun kontrolü hakkında 150'den fazla sayfa talimat ve rapor içermektedir. Diğerleri, İslam'ı Çin'in diğer bölgelerine sınırlamak için alınan tedbirlerin genişletilmesinden bahsediyor.

 

Bu belgelerin nasıl toplandığı ve seçildiği belli olmasa da bu sızıntı, Çin'in daha önce bilinenlerden daha fazla baskıcı eylemden memnun olmadığı anlamına geliyor. Bu belgeler, anonimlik talep eden Çinli bir politikacı tarafından sızdırıldı ve belgenin açıklanmasının, Xi Jinping de dahil olmak üzere Çin Komünist Partisinin liderlerinin kitlesel gözaltı suçlamalarından kaçmasını önleyeceğini umduğunu söyledi.

 

Çinli liderler, özellikle Sincan bölgesi söz konusu olduğunda, politika formülasyonunu kesinlikle gizli tutuyorlar. Sincan kaynak bakımından zengindir ve Pakistan, Afganistan ve Orta Asya ülkelerini sınırlayan hassas bir sınır bölgesidir. Esas olarak Müslüman olan etnik azınlıklar, Sincan'daki 25 milyon insanın yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Bu etnik azınlıkların en büyük grubu Uygurlar ‘dır ve uzun zamandır kültürel ve dini faaliyetlerde ayrımcılığa uğramış ve kısıtlanmış bir Türk dili konuşmaktadırlar.

 

On yıllardır Pekin, Uygurların Sincan'daki Çin yönetimine karşı direncini bastırmaya çalışıyor. Mevcut baskı türü, 2009 yılında Sincan'ın başkenti Urumçi'deki ulusal ayaklanmalar da dahil olmak üzere hükümet karşıtı ve Han halkına yönelik şiddet olaylarının ardından başladı ve Mayıs 2014'te, Xi Jinping'in Pekin'de Sincan için yeni politikalar oluşturmak üzere bir liderlik toplantısı düzenlemesinden birkaç gün önce, açık hava pazarında meydana gelen 39 kişinin ölümüne neden oldu.

 

2017'den bu yana, Sincan yetkilileri yüz binlerce Uygur, Kazak ve diğer Müslümanları gözaltı kamplarına koydular. Gözaltına alınan kişiler, onları laik, sadık parti destekçilerine dönüştürmek için aylar hatta yıllar süren ideolojik indoctrination ve sorgulamadan geçirdiler.

 

Bu belge, yetkililerin, akrabalarının İslamcı militan fikirlere maruz kaldıkları için “tedavi” aldıklarını söylemesine rağmen, aynı zamanda, belgenin başlığı, aile üyelerinin “bertaraf edildiğini” ve “bertarafının” parti içi belgelerde ceza ifade etmek için kullanıldığını söylemektedir.

 

24 belgede, 2017 yaz tatilinde Sincan'a dönen etnik azınlık öğrencilerinin sorunlarıyla nasıl başa çıkılacağına dair talimatlar, gözaltı kampları hakkında en ayrıntılı tartışmayı sağladı ve aynı zamanda ÇKP'nin iç ve dış uygulamalar arasındaki katı ayrımın en belirgin örneği oldu. Bir hikâyeyi dışarıdan anlatırken, ÇKP yetkilileri daha sert bir anlatıyla harekete geçirdi.

 

Özerk bölge hükümeti, yerel yetkilileri geri dönen öğrenciler için hazırlarken uyardıktan sonra, doğu Sincan'daki Turpan şehri yetkilileri soru ve cevap formu için kılavuzlar hazırladı. Daha sonra, Sincan’ın “istikrarı koruma” çalışmalarını koordine etmekten sorumlu bölüm, yönergeleri Sincan’ın tüm bölgelerine dağıttı ve yetkilileri örnek olarak kullanmaya çağırdı.

 

Hükümet, Sincan'daki en zeki Uygur gençlerini, partiye sadık olan yeni nesil Uygur memurlarını ve öğretmenlerini yetiştirmek için Çin'deki üniversitelere gönderdi.

 

Bu yönerge, Sincan'daki baskının kapsamının o kadar geniş olduğunu ve hatta bu elit öğrencileri etkilediğini göstermektedir. Bu da yetkilileri çok gergin yapar.

 

Hükümet, "Anakara geri dönen öğrencilerin geniş bir yelpazede sosyal etkileşimlere sahip olduklarını ve ülkenin tüm bölgelerini kapsadıklarını" belirtti. "WeChat ve Weibo gibi medya platformlarında yanlış ifadeler yayınlandıktan sonra, etki çok geniştir ve ortadan kaldırılması zordur."

 

Belge, öğrencilerin sevdiklerinin durumunu öğrendikten sonra, "düşüncelerin dalgalanma olasılığının yüksek olduğu" konusunda uyarıyor. Ayrıca, sivil polis memurlarının ve deneyimli yerel kadroların, öğrencilerin geri döndükten sonra mümkün olan en kısa sürede onlarla buluşmalarını tavsiye eder. "İyi bir insan bakım işi yapın ve ilgili disiplini vurgulayın."

Ağustos ayında, eski bir şehir olan Yarkand'daki bir restoranda, propaganda posteri Xi Jinping'in sözlerini şöyle aktardı: "Bütün etnik gruplar nar tohumları kadar sıkı olmalı." Gilles SabrieforTheNew York York Times

 

Bu soru ve cevap formundaki talimatlar yumuşak bir şekilde başlar ve yetkililerin öğrencilere “kayıp akrabaların durumu hakkında endişelenmenize gerek yok” demelerini tavsiye eder.

 

“Öğrenim süresi boyunca ücretsiz eğitim, ücretsiz yemek ve konaklama standartları oldukça yüksektir. Yiyecek karşılığı  günde 21 Yuan’dan fazla ve hatta bazı kursiyerlerin yaşam standartlarını aştığını söylemelerini istedi.

 

“Onlarla tanışmak istiyorsanız, onlarla video toplantıları düzenlemenizi sağlayabiliriz” diye soru ve cevap sona erer.

 

Ancak yetkililer, bunun öğrencileri yatıştırmasının mümkün olmadığını ve bu nedenle de bir dizi başka soruya cevap hazırladığını tahmin ediyorlar: Örneğin: Ailem ne zaman mezun olacak ve okuldan ayrılacak? Eğitim olduklarından, neden düzenli olarak eve dönemezler? Ailem benimle çıkmak için izin alabilir mi? Ailem öğrenmeye gitti, ailemde 10 dönüm arazi var, kimse dikmiyor, okul ücretlerini karşılayamıyorum.

 

Kılavuz, öğrencilere daha sağlam bir cevap vermeyi ve ailelerinin ideolojik olarak İslamcı aktivizmin "virüsü" ile enfekte olduklarını ve izolasyon tedavisi almaları gerektiğini söyler. Talimatlar, yetkililere, büyükanne ve büyükbabaların ve şiddete maruz kalmayacak kadar yaşlı görünen aile üyelerinin bile muaf tutulamayacağını söylemelerini sağlar.

 

“Eğer çalışma ve eğitime katılmazsanız, aşırı dini düşüncelerin tehlikelerini tam olarak anlayamayacaksınız” diyen bir cevap, Suriye iç savaşının ve İslam Devletinin yükselişinden de bahsetti. “Ne kadar yaşlı olursa olsun, ideolojik olarak aşırı dini düşüncelerle enfekte olduğu sürece, öğrenmeye katılmalıdır”.

 

Belge, öğrencilerin ailelerini aldıkları için yetkililere teşekkür etmeleri gerektiğini söylüyor.

 

“Parti ve hükümet tarafından sağlanan bu ücretsiz eğitim fırsatını beslemeli, yanlış fikirleri tamamen ortadan kaldırmalı ve gelecekte ailenizin mutlu yaşamı için iyi bir temel oluşturmak için Çince ve istihdam becerilerini öğrenmeliyiz” diyen belge, yetkililere öğrencilere bu şekilde cevap vermelerini emrediyor.

 

Yetkililer, gözaltı kampından kimin serbest bırakılacağını belirlemek için bir puanlama sistemi kullanıyor gibi görünmektedir: belge, yetkililere, davranışlarının akrabalarının puanlarını etkileyebileceğini ve yetkililerin öğrencilerin günlük davranışlarını değerlendirmelerine ve eğitimlerine, toplantılarına ve diğer etkinliklere katılımlarını kaydetmelerine izin vereceğini söylemektedir.

 

Belgede, "Aile üyeleri de dahil olmak üzere, ülkenin çeşitli yasa ve yönetmeliklerine uymanız, dedikodulara inanmamanız ve itiraf etmemeniz gerektiğini" söyledi. "Bu şekilde aileniz için puan ekleyebilir ve mezuniyet kriterlerini karşılayabilirsiniz."

 

Öğrenci, tutukluluğun aile ekonomisini etkileme konusunu gündeme getirirse, belge, yetkililerin öğrencilere “zor partiniz ve hükümetiniz sorunu çözmek için her türlü çabayı göstereceklerini” temin etmelerini tavsiye eder.

 

Ancak, bu rehber dokümanın en çarpıcı yönü, öğrencilerin gözaltına alınan aile üyeleri tarafından sorulan “suç işledikleri mi?” Sorusuna standart bir cevap olabilir.

 

Belge, yetkililere suç işlemediklerini itiraf etmelerini emrediyor. “Onlar sadece ideolojik olarak kötü fikirlerle enfekte oldular” dedi. "Onların ideolojik 'virüsü' temizlendiği ve sağlıkları iyi olduğu sürece, özgür olabilirler."

Gizli konuşma

Kitlesel gözaltı fikri, Xi Jinping’in Çin’deki ilk ve tek Sincan ziyareti olarak izlenebilir ve şiddet bu ziyarete gölge düşürdü.

 

2014 yılında, bir yıldan fazla bir süredir ülkenin başkanı olarak görev yapan Xi Jinping, Sincan'ın dört günlük bir incelemesini gerçekleştirdi. Yolculuğun son gününde, iki Uygur militanı Urumçi'deki bir tren istasyonunun dışında bir intihar bombası yaptı, yaklaşık 80 kişiyi yaraladı ve bir kişiyi öldürdü.

 

Saldırıdan birkaç hafta önce, militanlar güneybatı Çin'deki başka bir tren istasyonunda bıçakla bıçaklanarak 31 kişiyi öldürdü ve 140'dan fazla kişiyi yaraladı. Xi Jinping’in Urumçi’yi ziyaret etmesinden bir aydan kısa bir süre sonra, saldırganlar Urumçi’de bir sebze pazarına bomba attılar, 94 kişi yaralandı ve en az 39 kişi öldü.

 

Bu kanlı olay bağlamında, Xi Jinping bir dizi gizli konuşma yaptı, sert bir çizgi belirledi ve sonunda Sincan'da devam eden bir güvenlik saldırısı oluşturdu. Resmi medya bu konuşmalardan bahsetse de hiçbir zaman belirli içeriği yayınlamadı.

 

Bununla birlikte, sızan belgeler arasında dört konuşma metni vardır: Baskının nedenini ve baskının başlatılmasının ne düşündüğünü anlamak için nadir ve filtresiz bir bakış açısı sağlarlar.

 

Xi Jinping, Urumçi'deki Terörle Mücadele Polis Gücü'nü inceledikten sonra yaptığı konuşmada, "yoldaşlarımızın sahip olduğu araçlar çok basit" dedi. "Bütün silahlar büyük bıçaklar, baltalar ve diğer soğuk silahlarla uğraşamaz."

 

“Başa çıkmak ve merhametsiz olmak istiyoruz” diye ekledi.

Çin'in Hetian banliyölerinden biri, gözaltı kampının yakınında ağır korunan bir tesis olarak kabul edilir. Greg Baker/Agence France-Presse-Getty

 

Sincan'da ve daha sonra Pekin'de düzenlenen Sincan politikasına ilişkin üst düzey liderlerin toplantısında, Xi Jinping’in sonsuz konuşmaları, önemli bir ulusal güvenlik sorunu olarak adlandırdığı şeyin ve Sincan bölgesinde “Halk Savaşı” nın başlatılmasının düşüncelerinin bir yansımasıydı.

 

Bu konuşmalarda kitlesel gözaltı emri vermemesine rağmen, ÇKP'yi Sincan'daki İslamcı militanları ortadan kaldırmak için “diktatörlük” araçlarını kullanmaya çağırdı.

 

Xi Jinping’in Sincan konusundaki kaygısı, bu konudaki kamu konuşmasının çok ötesine geçiyor gibi görünüyor. Bazen İslamcı aşırılıkçı lığı virüsle bulaşan bulaşıcı bir hastalıkla karşılaştırır ve bazen bağımlılık yapan tehlikeli ilaçlarla karşılaştırır ve bu sorunun çözülmesinin “acı verici dönemlerin tedavisi için bir müdahale” gerektirdiğini iddia eder.

 

Xi Jinping, 30 Nisan 2014'te Urumçi'deki yetkililere, Sincan'ı ziyaret ettiği son gün olduğunu söyledi. “Erkekler, kadınlar, çocuklar ve çocuklar ne olursa olsun, aşırı dini düşünceler tarafından yakalanan insanlar vicdanla yok olurlar, insanlıklarını kaybeder ve insanları öldürürler!”

 

Bir ay sonra Pekin'de düzenlenen liderlerin toplantısında, başka bir konuşmada “dini aşırılıkların zehirlenmesi” konusunda uyardı.

 

“İnanıldığında, uyuşturucu almak, akıl kaybı, ruh çılgınlığı ve her şey yapılabilir” dedi.

 

Daha sonraki baskıcı eylemleri göz önünde bulundurarak, Xi Jinping’in konuşmasında birkaç paragraf şaşırtıcıydı ve yetkililere Uygurlara karşı ayrımcılık yapmamaları ve dini inanç haklarına saygı göstermeleri gerektiğini söyledi. Uygurlar ve Çin nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan Han halkı arasındaki doğal sürtüşmeye aşırı tepki vermemesi ve Çin'deki İslam'ı tamamen ortadan kaldırma önerisini reddetmesi gerektiği konusunda uyardı.

 

“Ayrılıkçı güçler ve şiddetli terörist güçler İslam bayrağı altında olduğu için, bazı insanlar İslam'ın gelişimini frenlemek ve hatta İslam'ın varlığını ortadan kaldırmayı teklif etmeleri gerektiğine inanıyorlar” dedi. Bu görüşü "tek taraflı, hatta yanlış" olarak adlandırdı.

 

Ancak, Xi Jinping’in ana bakış açısı şüphesiz: ÇKP’yi Sincan’ın baskısını artırma yönünde keskin bir dönüş yapmaya yönlendiriyor.

 

Xi Jinping'den önce, Çin Komünist Partisi, Sincan'ın saldırılarını, yurtdışında az bilinen ayrılıkçı örgütler tarafından teşvik edilen ve planlanan birkaç fanatik tarafından gerçekleştirilen eylemler olarak tanımladı. Ancak, Xi Jinping, İslami aşırılığın çoğu Uygur toplumunda kök saldığını söylemek için bir sebep ortaya koydu.

 

Aslında, Uygurların büyük çoğunluğu ılımlı geleneklere uymaktadır: 1990'larda hükümet İslam'ı kontrol altına almıştır, ancak bazı insanlar daha muhafazakâr kanunları kabul etmeye ve daha açık dini faaliyetler yürütmeye başlamıştır. Xi Jinping’in konuşması, dindarlığının yeniden ortaya çıkması karşısında şok olduğunu gösterdi. Onu dinsel kontrolün gevşekliğine bağladı ve selefinin uyanıklığını rahatlattığını ima etti.

 

Eski Çinli liderler, Sincan'daki kargaşaları ekonomik kalkınma yoluyla frenlemeyi vurgulasa da Xi Jinping bunun yeterli olmadığını söyledi. Sorunu ideolojik olarak çözmeyi ve bölgedeki Müslüman azınlıkları yeniden şekillendirmek için bir çaba sarf etmeyi istedi.

 

"Halkın demokratik diktatörlüğünün silahlarını dikkatsizce kullanın," dedi Xi Jinping, Sincan politikasına ilişkin liderlerin toplantısında, toplantının açık hava pazarındaki ölümcül saldırıdan altı gün sonra yapıldığını söyledi.

 

Sovyet prizması

Xi Jinping’in babası genç bir Komünist liderdi ve 1980'lerde etnik azınlıklar için daha rahat bir politikayı destekledi. Bazı analistler, Xi Jinping'in Kasım 2012'de Merkez Komitesinin genel sekreteri olarak görev yaptığı zaman, babası gibi ılımlı bir yaklaşım benimseyebileceğini öngörmüştü.

 

Ancak, bu konuşmalar, Xi Jinping’in Çin’in Sovyetler Birliği’nin çöküşünün prizmasıyla karşılaştığı risklere nasıl baktığını vurguladı. Sovyetler Birliği'nin dağılmasını ideolojinin gevşekliğine ve liderliğin zayıflığına bağladı.

 

Çin genelinde ÇKP yönetiminin zorluklarını ortadan kaldırmaya başladı; Muhalifler ve hak avukatları, tutuklamaların ardından ortadan kayboldu. Sincan'da, eski Sovyet cumhuriyetlerini, ekonomik büyümenin toplumu etnik bölünmelerden korumayacağını söylemek için bir örnek olarak kullandı.

 

Liderler toplantısında, Baltık ülkelerinin bir zamanlar Sovyetler Birliği'nin en gelişmiş cumhuriyeti ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ayrılan ilk ülke olduğunu söyledi. Ayrıca Yugoslavya'nın göreceli refahının dağılmasını engellemediğini de söyledi.

 

Xi Jinping, "Gelişmenin en önemli öncelik olduğunu ve uzun vadeli istikrarın sağlanmasının temelini oluşturduğunu söyledi. Bu doğru," dedi Xi Jinping. "Ama tüm problemlerin çözülebileceğini düşünemezsiniz."

 

Konuşmasında Xi Jinping, Uygur'un Çin egemenliğine karşı direnişinin tarihine, en azından Pekin'in resmi versiyonunun tarihine çok aşina olduğunu gösterdi. 20. Yüzyılın ilk yarısında Uygurların kısa süreli özerkliğinin tarihi de dahil olmak üzere, Çinli liderlerin kamuya hiç bahsetmediği birkaç şeyi tartıştı.

 

Uygur militanlarının şiddeti, Komünist Partinin Sincan üzerindeki kontrolünü hiçbir zaman tehdit etmedi. 2009 yılında Urumçi'de etnik ayaklanmalar meydana gelse de yaklaşık 200 kişinin ölümüne neden olduktan sonra daha ölümcül saldırılar arttı, ancak ölçek hala nispeten küçüktü, yer nispeten dağınıktı ve araçlar nispeten basitti.

 

Buna rağmen, Xi Jinping, şiddetin Sincan'dan Çin'in diğer bölgelerine yayıldığı ve Komünist Partinin sarsılmaz imajına zarar verebileceği konusunda uyardı. Xi Jinping, liderlerin toplantısında, bu tehdidin ortadan kaldırılmaması halinde, “sosyal istikrarın etkileneceğini ve tüm etnik grupların halkının büyük birliğinin zayıflatılacağını ve reform, kalkınma ve istikrarın genel durumunun etkileneceğini” söyledi.

 

Diplomatik düşünceleri bir kenara bırakarak, Sincan'daki İslami aşırılığın temel nedeninin Ortadoğu'da olduğunu ve Suriye ile Afganistan'daki kargaşaların Çin'in karşı karşıya olduğu riskleri artıracağı konusunda uyardı. Uygurların bu iki ülkeye gittiklerini, deneyimli savaşçılar haline gelebileceklerini ve Doğu Türkistan dedikleri bağımsız bir ev kurmak için Çin'e dönebileceklerini söyledi.

 

2014 yılında güvenlik güçleri Kaşgar'daki caminin dışındaki bir alanı savundu. Kevin Frayer/Getty

Xi Jinping, "ABD askerlerini Afganistan'dan çektikten sonra, Arap-İsrail sınırındaki şiddetli terör örgütleri yakında Orta Asya'ya sızabilir," dedi Xi Jinping. "Suriye, Afganistan ve diğer yerlerde gerçek muharebe eğitimi alan" Doğu Türkistan "terör örgütü personeli, herhangi bir zamanda Sincan'da şiddetli terörist faaliyetler başlatabilir."

 

Xi Jinping’in selefi Hu Jintao, 2009 yılında Urumçi’de yaşanan ayaklanmaları bastırdı. Ancak Hu Jintao, ekonomik kalkınmanın etnik azınlıkların memnuniyetsizliğini çözmek için iyi bir yol olduğunu da vurguladı-bu ÇKP’nin uzun vadeli politikası. Ancak, Xi Jinping konuşmasında Hu Jintao'dan farklı bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini söyledi.

 

Sincan bu yıllarda hızla gelişti ve insanların yaşam standartları artmaya devam etti, ancak etnik ayrılıkçı faaliyetler ve şiddetli terörist faaliyetler hala artıyor” dedi. "Bu, ekonomik gelişmenin doğal olarak uzun vadeli istikrar getirmediğini gösteriyor."

 

Xi Jinping, Sincan'ın istikrarını sağlamak için, Uygur toplumundaki isyancı güçleri ortadan kaldırmak için büyük ölçekli gözetim ve istihbarat toplanması gerektiğini belirtti.

 

Yeni teknolojilerin çözümün bir parçası olması gerektiğini ve ÇKP'nin Sincan'da yüz tanıma, gen algılama ve büyük veri gibi teknolojilerin kullanımını öngördüğünü söyledi. Ancak, toplum muhbirleri gibi eski yöntemlerin kullanımını da vurguladı ve yetkilileri Amerikalıların 11 Eylül saldırılarına nasıl tepki verdiklerini araştırmaya çağırdı.

 

Amerika Birleşik Devletleri gibi, Çin'in de “insanları ulusal güvenliği korumak için önemli bir kaynak olarak görmesi” gerektiğini söyledi.

 

“Halkın savaşıyla savaşmak komünistlerimiz için iyi bir gösteri olmalı” dedi. "Örgütsel çalışmalarda en iyisiyiz."

 

Bu konuşmalarda, Xi Jinping'e bakan ve şimdi baskıcı operasyonların çekirdeği haline gelen gözaltı kampının tek ipucu, Sincan'daki cezaevlerinde daha yoğun ideolojik indoctrination lehine olmasıdır.

 

“Suçluların eğitimi, reformu ve dönüşümü konusunda iyi bir iş yapmalıyız” dedi. Güney Sincan'ı ziyaret ettikten sonraki ikinci günde yerel yetkililere şöyle söyledi. "Bu insanlar gelecekte serbest bırakılacak ve sürekli eğitim dönüştürülecek."

 

Birkaç ay sonra, Sincan'ın çeşitli bölgelerinde yeniden eğitim kampları ortaya çıkmaya başladı, bunların çoğu başlangıçta küçük tesislerdi, bir seferde sadece düzinelerce ya da yüzlerce Uygur'u barındırabilirlerdi, yeniden eğitimin amacı onları İslam'a olan sadakatlerinden vazgeçmeye ve Komünist Partiye şükranlarını ifade etmeye zorlamaktı.

 

Daha sonra, Ağustos 2016'da hükümet, Sincan'ı yönetmek için Tibet'ten Chen Guoquan adında sert bir adam transfer etti. Birkaç hafta sonra, yerel yetkilileri bir araya getirdi ve Xi Jinping’in hedefi etrafında “yeniden harekete geçirdi” ve Xi Jinping’in konuşmasının “Sincan’da daha iyi bir iş yapmanın yolunu gösterdiğini” açıkladı.

 

Bir sonraki adım, yeni güvenlik kontrol önlemlerinin ve yeniden eğitim kamplarının hızla genişlemesidir.

 

Chen, Ekim 2017'de Sincan'ın liderlerine yaptığı konuşmada, "Terörle mücadele ve istikrar mücadelesi uzun bir savaş ve zorlu bir savaştır" dedi.

 

Baskı, Sincan'daki şiddetli isyanları engellemiş gibi görünüyor, ancak birçok uzman, aşırı güvenlik önlemlerinin ve büyük çaplı tutuklulukların kızgınlık yaratabileceği ve sonuçta daha ciddi etnik çatışmalara yol açabileceği konusunda uyarıyor.

 

Bu gözaltı kampları Washington ve diğer ülkelerin başkentlerinde kınandı. Ancak, Mayıs 2014'teki liderlerin toplantısı kadar erken bir tarihte, Xi Jinping uluslararası toplumdan eleştiri beklemiş ve yetkilileri bu eleştirilere dikkat etmemeye çağırmıştır.

 

“Düşman güçlerin sorumsuzca açıklamalar yapmasından korkmayın ve düşman güçlerin Sincan'ın imajını itibarsızlaştırmasından korkmayın” dedi.

 

"Alacaklar"

 

Sızan belgeler, ÇKP'nin bu baskıya karşı daha önce bilinenlerden daha fazla direnişinin olduğunu ve Sincan'ın yeni parti komitesi sekreterinin boykotun üstesinden gelmede oynadığı kilit rolü vurguladığını gösteriyor.

 

Chen’in ulusal liderliğindeki hareketi, Mao Zedong’un başlattığı şiddetli siyasi harekete benziyor. Chen’in ulusal hareketinde, yerel yetkililere uygulanan yukarıdan aşağıya baskı, onları aşırı önlemler almaya teşvik etti ve herhangi bir şüpheli ifade suç olarak kabul edildi.

 

Şubat 2017'de, Chen Guan, Urumçi'deki büyük bir meydanda ayakta duran binlerce polis memuruna ve askerine "parçalanmış bir grev ve yıkıcı bir darbe" için hazırlandığını söyledi. Belge, önümüzdeki birkaç hafta içinde liderliğin Uygurları büyük çapta gözaltına almak için bir plan seçtiğini gösteriyor.

 

Chen Guoguo, geniş bir etki yelpazesine sahip bir emir yayınladı: "Alacaklar toplanacak." Bu belirsiz açıklama 2017'den beri iç belgelerde görünmeye devam ediyor.

 

Çin askeri polisi 2017 yılında Hetian'da toplandı. Agence France-Presse-Getty

Daha önce, Çin Komünist Partisi, yetkililerin vergi toplamak veya gıda üretimini saymak konusunda dikkatli ve kapsamlı olmalarını gerektirdiğinde “alacak toplama” terimini kullanmıştı. Şimdi, bu terim, yargı sürecinin emirlerinden bahsetmeden, dini radikalizm veya hükümet karşıtı görüşlerin “semptomlarını” gösteren herkesi gözaltına almak için alıcı talimatlarda kullanılmaktadır.

 

Yetkililer, uzun sakallı kalmak, sigarayı bırakmak ve içki içmeyi bırakmak, Arapça öğrenmek ve caminin dışında dua etmek gibi dindar Uygurların ortak uygulamaları da dahil olmak üzere bu semptomların düzinelerce tezahürünü verdiler.

 

Çin Komünist Partisi liderleri, emirleri güçlendirmek için denizaşırı terörist olayları ve Çin'deki benzer saldırıları uyardı.

 

Örneğin, Haziran 2017'de, Sincan'ın en yüksek güvenlik yetkilisi olan Zhu Hailun, son zamanlarda Birleşik Krallık'ta meydana gelen terörist saldırıları “bize karşı uyarılar” olarak nitelendiren 10 sayfalık bir talimat imzaladı ve “karşı çıkmamız gerektiğini söyledi” dedi. Bu belge, İngiliz hükümetini "insan haklarının güvenlikten daha yüksek olduğunu" ve internet ve gerçek toplumun aşırılık yanlısı propagandasını kontrol etmek için yeterli olmadığını "iddia ediyor.

 

Belge ayrıca, eksik soruşturmalar, ekipman arızalarının izlenmesi ve şüpheli davranışlardan şüphelenilen kişilerin tutuklanmaması da dahil olmak üzere Sincan'daki güvenlik ihmallerini de eleştirdi.

 

Belge, bu kişilerin sürekli olarak gözaltına alınmasını emretti. Belge, "Alacakların toplanmasında ısrar et" dedi. "Al onu."

 

Gözaltı kampına kaç kişinin konulduğu hala kesinlikle muhafazakâr bir sırdır. Ancak, sızan belgelerden biri, operasyonun ölçeğini ima etti: Belge, yetkililere, bulaşıcı hastalıkların kalabalık tesislerde yayılmasını önleme talimatı verdi.

 

"Yetkisiz karar"

 

Bu emirler Shache İlçesine ulaştığında özellikle baskı altındaydı ve tartışmalara neden oldu. Yarkent, Sincan'ın güneyinde yer alır ve 900.000 kişinin neredeyse tüm Uygurları olduğu kasaba ve köylerden oluşur.

 

2014 konuşmasında Xi Jinping, özellikle güney Sincan'ın dini aşırılıkla mücadelede ön cephe olduğunu belirtti. Uygurlar, güney Sincan nüfusunun yaklaşık%90'ını ve Sincan'ın toplam nüfusunun yarısından azını oluşturmaktadır. Xi Jinping, güney Sincan'a yerleşmek için daha fazla Han Çinlisini çekmek için uzun vadeli bir hedef belirledi.

 

Belge, Xi Jinping ve diğer Çin Komünist Partisi liderlerinin, Sincan Üretim ve İnşaat Kolordusu'nun paramiliter örgütlenmesini, daha fazla Han halkının güney Sincan'a yerleşmesine izin verme çabalarını hızlandırmasını emrettiğini gösteriyor.

 

Hükümet raporlarına göre, birkaç ay sonra, balta ve uzun bıçaklı 100'den fazla Uygur militanı, Shache İlçesinde bir hükümet bürosuna ve polis karakoluna saldırdı ve 37 kişiyi öldürdü. Raporda, güvenlik güçlerinin savaşta 59 saldırganı öldürdüğü belirtildi.

 

Kısa bir süre sonra, Wang Yongzhi adında bir yetkili Shache İlçesini yönetmek için atandı. Gözlük takıyor ve düz bir kafa tutuyor, tipik bir teknokrata benziyor. Güney Sincan'da büyüdü ve tüm kariyerini orada geçirdi. ÇKP'nin bölgedeki başlıca görevlerini yerine getirebilecek yetenekli ve deneyimli bir kadro olarak görülüyor: ekonomik kalkınma ve Uygurların sıkı kontrolü.

 

Ancak, bu sızan belgelerden ikisi son derece düşündürücü raporlardır: Wang Yongzhi'nin çöküşünün nedenlerini açıklarlar: 11 sayfadan biri, Çin Komünist Partisinin Wang Yongzhi'nin iç soruşturmasının bir özeti ve 15 sayfalık bir başka sayfa, Wang Yongzhi tarafından yazılmaya zorlanabilir. Her iki belge de yetkilileri bu baskıda partinin çizgisini sıkı bir şekilde uyguladıkları konusunda uyarmak için partide dağıtıldı.

 

Wang Yongzhi gibi Han yetkilileri, güney Sincan'daki partinin direğinde rol oynarlar ve daha düşük seviyedeki Uygur yetkililerini denetlemekten sorumludurlar. Wang Yongzhi, 2015 yılında Güney Sincan'ı ziyaret eden ve Çin'deki en yüksek etnik meselelerden biri olan Yu Zhengsheng de dahil olmak üzere üst düzey liderler tarafından takdir edilmiş gibi görünüyor.

 

Wang Yongzhi göreve geldikten sonra Shache İlçesindeki güvenlik önlemlerini güçlendirdi, ancak ulusal memnuniyetsizliği çözmek için ekonomik kalkınmayı da destekledi. Ayrıca ÇKP'nin dini politikasını yumuşatmaya çalıştı ve evde Kuran'ın yanlış olmadığını iddia etti ve ÇKP yetkililerini Uygur geleneğini daha iyi anlamak için Kuran'ı okumaya teşvik etti.

 

Chen Guan (sağda) Sincan'a gelmeden önce Tibet Parti Komitesinin sekreteri olarak görev yaptı. Etienne Oliveau/Getty

Kitlesel tutukluluğun başlangıcında, Wang Yongzhi başlangıçta talimatları izledi ve bu görev için coşku gösterdi.

 

İki büyük yeni gözaltı tesisi kurdu, bunlardan biri 50 basketbol sahası kadar büyüktü ve 20.000 kişiyi gözaltı kampına koydu.

 

2017 yılında güvenlik güçlerinin finansmanını önemli ölçüde artırdı ve kontrol noktalarına ve gözetleme harcamalarına 1,37 milyar YUAN'dan fazla harcama yaptı.

 

Parti üyelerini bir konferans açmak için bir kamu meydanına çağırdı ve teröristlere karşı mücadele çabalarını hızlandırmaya çağırdı. "Kesinlikle temiz ve iyice oynayın" dedi. "Kökleri kes."

 

Ancak, daha sonra imzaladığı itirafa göre, Wang Yongzhi'nin bu uygulamalar hakkında özel endişeleri vardı. İtirafı ÇKP tarafından dikkatle gözden geçirilmiş olmalıdır.

 

Yarkent‘teki şiddetin tekrarını önlemek için muazzam bir baskı altındaydı ve baskının bir geri tepmeyi tetikleyebileceğinden korkuyordu.

 

Yetkililer, Sincan'ın bazı bölgelerinde Uygurları gözaltına almak için dijital hedefler belirlediler: Shache İlçesinin de hedefleri olup olmadığı belli olmasa da Wang Yongzhi, gözaltı emrinin herhangi bir mütevazı uygulama için yer bırakmadığını ve ilçenin etnik ilişkilerini zehirleyeceğini düşünüyor.

 

Ayrıca, kitlesel tutukluluğun, terfi için ihtiyaç duyduğu ekonomik gelişmeyi gerçekleştirmesini engelleyeceğinden endişe ediyor.

 

Liderlik, Sincan'daki yoksulluğu azaltma hedefini belirlemiştir. Ancak, çalışma çağındaki pek çok kişi bir gözaltı kampına yerleştirildiğinden, Wang Yongzhi bu hedeflere ulaşılamayacağından endişe ediyor ve bu da onu daha iyi bir iş için bir balon haline getirecek.

 

Üstün liderliğinin "çok iyi ve pratik olmadığını" yazdı.

 

Ayrıca, “Üstün karar verme ve taban tabanın gerçek durumu arasında büyük bir boşluk var ve kopyalanamaz” dedi.

 

Güney Sincan'daki baskı görevlerini yerine getirebilmek için Chen, kuzey Sincan'dan yüzlerce yetkiliyi transfer etti. Kamuoyunda, Wang Yongzhi, Yarkent’ten transfer edilen 62 kişiyi memnuniyetle karşıladı. Özel olarak, kızgın ve yeni gelenlerin yerel yetkililer ve sakinlerle nasıl çalışacaklarını bilmediğinden şikâyet ediyor.

 

Sincan yetkilileri, Uygurları gözaltına almak ve yeni şiddet olaylarını önlemek için sürekli baskıyla karşı karşıya. Wang Yongzhi, iş yerinde içtiğini itiraf kitabında söyledi. Kararlı bir toplantıda sarhoş bir sahneyi anlattı. Muhtemelen baskı altında bir itiraf imzaladı.

 

"Öğleden sonra toplantısı tutarsız" diye yazdı. "Sadece iki ya da üç cümle söyledim, masaya dikildim ve bölgedeki en büyük şaka oldum." dedi.

 

Binlerce Sincan yetkilisi, baskının boykot edilmesi ya da yeterli fanatizmle uygulanamaması nedeniyle cezalandırıldı. Belge, Uygur yetkililerinin Uygurları korumakla suçlandığını ve güney Sincan'daki başka bir ilçede Han lideri Gu Wensheng'in tutuklulukta gecikmeye çalıştığı ve Uygur yetkililerini koruduğu için hapse atıldığını gösteriyor.

 

Gizli soruşturma ekibi, yeterince yapmayanları bulmak için bölgeyi gezdi. Resmi verilere göre, 2017 yılında Çin Komünist Partisi, bir önceki yılın 20 katından fazla olan “ayrılıkçılığa karşı mücadele” deki Sincan parti üyelerinin yasadışı faaliyetleri hakkında 12.000'den fazla soruşturma başlattı.

 

Wang Yongzhi diğer yetkililerden daha ileri gidebilir.

 

Gözaltı kampında gözaltına alınan 7 binden fazla insanın sessizce serbest bırakılmasını emretti ve bu kışkırtıcı eylem, gözaltına alınmasına, iktidardan mahrum bırakılmasına ve yargılanmasına yol açtı.

 

Wang Yongzhi, “özerk bölge parti komitesinin ‘tam tahsilat' gerekliliklerinin uygulanmasında, indirim, seçimler ve değişiklikler yaparak, daha fazla para toplamanın yapay olarak çelişkiler yaratacağına ve direnişi artıracağına inanıyor” diye yazdı.

 

“Çeşitli konferanslarda, “alacakların toplanması” nın tamamen kabul edilmediğini defalarca vurguladım ve ilçede 20.000'den fazla insanın 7000'den fazla üyesinin yasadışı bir şekilde tutuklanıp öğretilmesine izin vermedim” diye ekledi.

 

Açık çatışma

Eylül 2017'den sonra, Wang Yongzhi sessizce halkın bakış açısıyla ortadan kayboldu.

 

Yaklaşık altı ay sonra, Çin Komünist Partisi özel bir etki yarattı, onu açıkça cezalandırdı ve “Sincan'ı yönetmek için Parti Merkez Komitesinin stratejisini ciddi şekilde ihlal ettiği” suçlamasıyla bir soruşturma başlattığını açıkladı.

 

Anket sonuçlarını özetleyen iç rapor daha doğrudan yazılmıştır. Raporda, "Parti için çalışmak için elinden gelenin en iyisini yapmalı" dedi.

 

“Ancak, Parti Merkez Komitesinin Sincan'ı yönetme stratejisini ve özerk bölgenin parti komitesinin karar verme ve dağıtımını ve hatta açık bir şekilde yüzleşmesini göz ardı etti.”

 

Hem bu rapor hem de Wang Yongzhi'nin itirafı toplantıda Sincan'daki yetkililere okundu. Onlara iletilen bilgiler açıktır: ÇKP, kitlesel tutukluluğun uygulanmasında herhangi bir tereddütü hoş görmeyecektir.

 

Propaganda ajansı, Wang Yongzhi'yi yolsuzluğa karşı umutsuz bir derece olarak nitelendirdi: İç rapor, inşaat ve madencilik işlemlerinde rüşvet almakla ve terfi için üstlerine rüşvet vermekle suçladı.

 

Yetkililer ayrıca Uygurların bir arkadaşı olmadığını da vurguladı. Yoksulluğun azaltılması hedefine ulaşmak için, 1.500 aileyi soğuk kış aylarında ısıtmasız dairelere taşınmaya zorladığı söyleniyor. İtiraf mektubunda, bazı köylülerin ısınmak için içeride odun yaktıklarını ve zayiatlara yol açtığını söyledi.

 

Ancak yetkililer, Wang Yongzhi'nin en büyük siyasi suçunu halka anlatmadı, ancak iç raporda sakladı.

 

İç raporda, "özerk bölge parti komitesinin ‘tam alacak' şartını uygulamayı reddettiğini" belirtti.

Austin Ramzy ve Chris Buckley tarafından
Bu makale 16 Kasım 2019'da 'The New York Times’ta yayınlandı.
 Kaynek: https://www.nytimes.com/interactive/2019/11/16/world/asia/china-xinjiang-documents.html?fbclid=IwAR0EfzDVIg9L8rY-U74IkcybZLjB3g1nDBhqk_BZUQchOfA7QKQuOqcmcjM
Tercüme: Uygur Öğrenciler
 
Bu Haberi 2434 kişi okudu!
18/11/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.