Çin'in kayıp Dışişleri Bakanı öldü mü?

Çin'de kayıp devlet görevlileri ile ilgili vakalar devam ediyor. Uzun süredir kamuoyu önüne çıkmayan Çin'in bir önceki dönem Dışişleri Bakanı Qin Gang'ın işkence sonucu veya intihar dolayısıyla öldüğü bildirildi.

ÇİN'İN ACIMASIZ YÜZÜ BİR KEZ DAHA KENDİ GÖSTERDİ
Politico'ya konuşan ve Çinli üst düzey yetkililere erişimi olan iki kişinin 8 Aralık 2023 tarihinde sızdırdığı bilgilere göre, Qin Gang'ın temmuz ayının sonlarında Pekin'deki bir askeri hastanede öldüğü ileri sürüldü. İddialara göre Qin Gang, ABD Büyükelçisi olarak görev yaparken evlilik dışı ilişki yaşadığı ve bir çocuk sahibi olduğu gerekçesiyle görevinden alındı. Ayrıca Pekin'deki ismi gizli tutulan askeri hastanenin ülkenin üst düzey liderlerini tedavi ettiği bildiriliyor.

İLGİLİ HABERLER: QİN GANG'IN YERİNİ WANG Yİ ALMIŞTI
Qin Gang dışişleri bakanı olmadan önce, Temmuz 2021'den bu yana ABD'de Çin'in Büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Daha sonra Çin Komünist Partisi (ÇPK) tarafından ABD'deki yaşam tarzına ilişkin soruşturma yapılmıştı. Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, 25 Temmuz 2023 tarihindeki geleneksel 4. oturumda, Qin Gang'ın dışişleri bakanlığı görevinden alınmasına ve 69 yaşındaki Wang Yi'nin dışişleri bakanı olarak atanmasına karar vermişti.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: QHA

Bu Haberi 353 kişi okudu!
09/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.