Çin'in Kanada seçimlerine müdahale ettiği tespit edildi

 

Kanada istihbarat teşkilatları Çin'in önceki iki seçime müdahale ettiğini tespit etti.

Amerika'nın Sesi VOA’ya göre, Kanada iç istihbarat teşkilatı Çin'in ilk iki seçime müdahale ettiğini tespit etti ve hükümet konuya ilişkin 8 Nisan'da resmi bir soruşturma ve duruşma düzenledi.

Bu, Çin'in Kanada siyasetine müdahalesinin şimdiye kadarki en güçlü örneklerinden biri hesaplanıyor.

OLAY SORUŞTURMAYA ALINDI
Başbakan Justin Trudeau liderliğindeki Liberal Parti, 2019 ve 2021'de iki seçim kazandı. O dönemde muhalefet milletvekilleri sonuçlardan memnun olmadı ve Trudeau'yu seçimlere yabancı müdahaleyi araştırmak üzere bir komisyon kurmaya zorlamıştı.

Kurulan Komisyon Pazartesi günü Kanada Güvenlik İstihbarat Servisi'nin Çin'in 2019 ve 2021 seçimlerine gizli ve şaibeli yollarla müdahale ettiği ve ayrıca bu iki seçime yapılan dış müdahalenin gerçek olduğu sonucuna vardığını 2023 çalışma raporunda, Çin yanlısı olarak belirlenen kişilere destek verdiğini ortaya çıkardı.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN YAPAY ZEKAYLA SEÇİMLERE MÜDAHALE EDİYOR

2021 seçim döneminde Muhafazakar Parti lideri Erin O'Neill, Çin'in müdahalesi nedeniyle partisinin dokuz sandalyesinin boş kaldığını düşündüğünü ifade etmişti, ancak bu durum seçim sürecini etkilememişti.

Ayrıca Komisyon tarafından Trudeau yönetiminin Çin'in müdahalesine karşı yeterince sert önlemler almadığı yönündeki eleştirilerin ardındam, Başbakan Trudeau'nun Çarşamba günü komite önünde ifade vermesi bekleniyor.

Prkin yönetimi ise Kanada seçimlerine müdahale ettiği iddiaları asılsız olarak nitelendirerek bütün suçlamaları yalanlıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA

 

Bu Haberi 555 kişi okudu!
11/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.