Çin'in Kanada'yı hedef aldığı ortaya çıktı

Amerika’nın sesi VOA'nın bildirdiğine göre, Kanadalı politikacılar, yetkili isimler ve iş adamları Çin casusluk operasyonlarının başlıca hedefleri haline geldiğini, Çin’in (ÇKP), şer odaklı hedeflerine ulaşmak için tuzağına düşen kimseleri şantaj, rüşvet ve cinsel başta olmak üzere muhtelif  yöntemler kullandığı, hatta Çin'in sahip olduğu Bank of China'yı Kanada'nın iç mesellerini etkilemek seçimlere müdahale etmek için aracı olarak kullandığını ortaya çıkardı.

Kanada'nın "Globe and Mail" gazetesinde yayımlanan habere göre, Kanada Güvenlik İstihbarat Servisi'nden yetkililer,  Çin'in Kanada'daki casusluk operasyonlarını anlatan çok “gizli” belgelere el koyduğunu bildirmişti.

2 Şubat 2022'de söz konusu “gizli” belgelerle ilişkin Çin'in en büyük bankalarından biri olan Bank of China'nın devlete ait finans kurumlarına katılmasını ve yurt dışındaki konsolosluklarını bilgilendirme talimatı aldığını ortaya çıkarılmıştı.

UYGURLAR, ÇİN’İN HEDEFLERİ ARASINDA
"Globe and Mail" ‘e göre, İstihbarat Servisi tarafından incelenen diğer üst düzey belgeler, Çin'in Kanada'nın demokratik sistemine müdahale etmek ve Çinli göçmen yerleşimciler tarafından politikacıları, önde gelen işadamlarını, akademisyenleri ve Kanada halkını etkilemeye çalışmak için geniş bir casusluk stratejisi izlediğini ortaya koyuyor.

Kanada istihbarat raporları, Çin'in casusluk operasyonlarının genel hedeflerinin siyasi, ekonomik, bilimsel ve askeri istihbarat elde etmek ve Uygurları, Tibetlileri bastırmak, ifade özgürlüğünü bastırmak ve Çin'in Kanada'daki politikalarını eleştirenleri susturmak veya itibarsızlaştırmak olduğunu gösteriyor.

ÇİN TÜM İDDİALARI REDDETTİ
Çin'in Vancouver Başkonsolosluğu sözcüsü geçen hafta Cuma günü yaptığı basın açıklamasında Çin'in Kanada seçimlerine müdahale ettiği iddiaları reddettiğini ve bazı Kanada medyasının uyduruk haberlerini tekrarlayarak Çin'e kasten iftira attığını söyledi.

Kanada devlet televizyonu CBC'nin haberine göre, Kanada Savunma Bakanlığı sözcüsü Daniel Le Bouthillier, "Çin'in Kanada hava ve deniz sahasında gözlem operasyonları yürütmeye yönelik son çabalarından tamamen haberdar olduklarını" söyledi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 272 kişi okudu!
24/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.