Çin'den Türkiye’ye sahte ilaç vurgunu!

Çin’den başlayıp Türkiye’ye uzanan uluslararası sahte ilaç çetesi çökertildi. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri Esenyurt ve Beylikdüzü’nde operasyon düzenledi. Yabancı uyruklu 2 eczacı gözaltına alındı. Peki sahte ilaçların içerisinde ne var? Milyarlarca dolarlık sahte ilaç vurgunu nasıl yapılıyor? Ayrıntıları CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ aktardı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dün sabah saatlerinde sahte kanser ilacı, sahte botoks ve kan sulandırıcı gibi ilaçların üretiminin yapıldığı tespit edilen 15 adrese operasyon düzenledi. Bu çerçevede yürütülen 5 aylık teknik takip çalışmalarında yabancı uyruklu 2 şüpheli gözaltına alınırken, piyasa değeri yaklaşık 20 milyon lira olan sahte ilaç ele geçirildi.

ÇETE NASIL ÇÖKERTİLDİ
Operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden birinin İstanbul'da eczanesi olduğu ve piyasadaki gerçek ilaçların barkotlarını ikizleme yöntemi ile kare kodlarını kopyalayarak ilaç takip sistemine yakalanmadan ilaçların satışını gerçekleştirdiği öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden operasyonla ilgili yapılan açıklamada, "İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince, sahtecilik suçunun önlenmesine yönelik Esenyurt ve Beylikdüzü ilçelerinde yürütülen çalışmalarda; Sahte kanser, hormon ve kırmızı reçeteli ilaçları ürettiği tespit edilen yabancı uyruklu şahısların, üretimini gerçekleştirdikleri sahte ürünleri, 3. Dünya ülkelerine, savaş olan ülkelere ve ülkemiz iç piyasasına fahiş fiyatlarla sattıkları bilgisi edinilmiştir" denildi.

PİYASA DEĞERİ 20 MİLYON TL
Açıklamada, "06.07.2023 tarihinde şüpheli şahısların yakalanmasına yönelik Esenyurt ve Beylikdüzü ilçelerinde belirlenen adreslere yönelik operasyon düzenlenmiş, 2 yabancı uyruklu şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Adreslerde yapılan aramalarda piyasa değeri yaklaşık 20.000.000 ₺ olan, çeşitli markalara ait çok sayıda materyaller, ilaçlar ve ilaç yapımında kullanılan hammaddeler ele geçirilmiştir. Konu ile ilgili yakalanan şüpheli şahıslar, 'Kişilerin Hayatını Tehlikeye Düşürecek Biçimde İlaç Üretme ve Satma' suçundan 07.07.2023 tarihinde işlemlerinin tamamlanmasının ardından adli makamlara sevk edilecektir" ifadeleri kullanıldı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 496 kişi okudu!
08/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.