Çin'den Türkiye'ye yatırıma Uygur şartı

Uluslararası İlişkiler uzmanı Aydın Sezer, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Çin ziyareti sonrası KARAR'a yaptığı değerlendirmede, Çin'in Türkiye'deki yatırımlarını suçluların iadesi anlaşmasının onaylanması şartına bağladığını ileri sürdü. Sezer, “Çin, ekonomik işbirliği için bu anlaşmanın ön şart olarak kabul edilmesini istiyor” dedi.

Demokrat Parti İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a Çin ziyareti sonrası suçluların iadesi anlaşmasını ve Uygur Türkleri konusunu sordu. KARAR'a konuşan Uluslararası İlişkiler uzmanı Aydın Sezer ise Çin'in Türkiye'deki yatırımları için bu anlaşmanın onaylanmasını ön şart olarak öne sürdüğünü belirtti.

Demokrat Parti İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Çin ziyaretinin ardından gündeme gelen bazı kritik konular hakkında yazılı yanıt talep ederek dikkatleri üzerine çekti. Altıntaş, özellikle Türkiye ile Çin arasında imzalanan “Suçluların İadesi Anlaşması” ile ilgili önemli sorular sordu.

MECLİS GÜNDEMİNE DE GELDİ
14-15 Mayıs 2017 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin ziyareti sırasında imzalanan ve 27 Aralık 2020 tarihinde Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi tarafından onaylanan anlaşma, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) henüz onaylanmamıştır.

Demokrat Parti İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Hakan Fidan’a yönelik şu soruları gündeme getirdi:

* 3-5 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleştirdiğiniz Çin ziyaretinde, suçluların iadesi anlaşmasının onaylanması konusu gündeme gelmiş midir?

* Çin ziyaretinizde, Doğu Türkistan’daki Uygur Türkü soydaşlarımızın Çin hükümeti tarafından maruz bırakıldığı baskı, zulüm ve insanlığa karşı suçları gündeme getirdiniz mi?

* Sayın Cumhurbaşkanı, Uygur Türklerinin maruz kaldığı muameleyi geçmişte “soykırım” olarak tanımlamaktaydı. Hükümetiniz Doğu Türkistan’daki durumu soykırım olarak tanımlamaya devam etmekte midir?

* Suçluların iadesi anlaşması, Uygur Türkü soydaşlarımızı da ihtiva etmekte midir?

İLGİLİ HABERLER: 'OLDUKÇA VAHİM BİR KONU'

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın geçtiğimiz hafta Çin’e yaptığı ziyaretin ardından gazetemize demeç veren uluslararası ilişkiler uzmanı Aydın Sezer, konuya dair önemli açıklamalarda bulundu. Sezer, “Bu konuda heyecanlanacak bir durum yok. Bu anlaşma, Mevlüt Çavuşoğlu'nun dışişleri bakanlığı döneminde imzalandı ve Çavuşoğlu'na da benzer sorular yöneltilmişti. 'Siz Uygur Türklerini iade etmeyi mi düşünüyorsunuz?' diye sorulmuştu. Bu oldukça vahim bir konu.” dedi.

Sezer, 2017 yılında imzalanan, 2019 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından meclise gönderilen anlaşmanın hâlâ onaylanmadığını belirtti ve sözlerine devam ederek, “Hakan Fidan'ı Çin davet etti. Birçok başlık var: nükleer santral, ticari ilişkiler, Uygur Türkleri, Filistin meselesi, Ukrayna konuları... Çin tarafı, Türkiye'de yapacağı yatırımlarda ya da ticaret konusunda bir mutabakata varılabilmesi için öncelikle bu anlaşmanın mecliste onaylanmasını istiyor. Çin bize diyor ki; bu konuda adım atın, bir an önce yürürlüğe girsin. Biz ise bu onay işlemini geciktiriyoruz. Çin, bu durumu ekonomik konulardaki görüşmelerde ön şart gibi sunuyor. 'Önce bunu imzalayın, diğer konulara bakarız' diyorlar.” fadelerini kullandı. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: KARAR

Bu Haberi 2351 kişi okudu!
11/06/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.