Çin'den “Modern Tarım” propagandası

Doğu Türkistan'daki zorunlu çalıştırma nedeniyle artan uluslararası baskıya rağmen Çin, hala Doğu Türkistan’daki zulüm politikalarını örtbas etmeye ve yalan propagandayla toplumun gözünü boyamaya çalışıyor

Istiqlal TV ekibinin takibe aldığı Çin Propaganda ajansı Xinhua’ya göre, Doğu Türkistan’daki çiftçiler, modern tarım teknikleri ve teknolojileri kullanarak verimliliği artırıyor ve su tasarrufu sağlıyor.

Beidou uydu navigasyon sisteminin kılavuzluk ettiği köylüler, plastik film serme, damlama sulama ve tohum ekimi gibi hassasiyet gerektiren işler için modern makineler kullanıyor. Yeni ekim teknolojisi, "kuru ekim ve ıslak filizlendirme" gibi yüksek standartlı tarım arazisi uygulamalarıyla su tasarrufu sağlayarak üretim maliyetlerini düşürüyor.

Çin basınına göre Doğu Türkistan, 2023 yılında 5,12 milyon ton pamuk üreterek pamuk üretiminde lider konumuna gelirken Çin’in yüzde 90'ından fazlasını karşılıyor.

İLGİLİ HABERLER: UYGURLARI KÖLE İŞÇİ OLMAYA ZORLUYOR

Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 138 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor. Artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölge, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %85 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ve çeşitli yaptırımlarla ile karşı karşıya.

Gözlemciler, Çin rejiminin uluslararası topluma Xinjiang propagandası yaparken Uygur Türklerinin özgürce ve refah içinde yaşadığını ve tüm üretimin modern araçlarla yapıldığı efsanesini yaymaya çalıştığını. Bunun Uluslararası toplumu kandırma girişiminden başka bir şey olmadığını, Çin'in Doğu Türkistan halkına köle gözüyle baktığını, Rejimin Uygurları zorla çalıştırması nedeniyle uluslararası toplum tarafından suçlanmasına karşın yalanlama çabalarının hiçbir işe yaramayacağını, gerçeklerin er yada geç gün yüzüne çıkacağını, Doğu Türkistan halkının halı hazırda gerçekten kadın, erkek, yaşlı ve genç fark etmeksizin ağır fiziki çalışmalara zorlandığını, Çin’in niyetlerinin olası direnişleri engellemek için Doğu Türkistan halkını bedenen ve ruhen yıpratmak ve eziyet etmek olduğunu kaydetti.

 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak:

Bu Haberi 752 kişi okudu!
11/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.