Çin'den, G7 Liderlerine İnsan Hakları Tepkisi

Çin, Almanya'nın ev sahipliğinde Bavyera eyaletinde düzenlenen G7 Zirvesi'nin sonuç bildirisinde Hong Kong, Tibet ve Doğu Türkistan konusunda yer verilen uyarılara tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jao LiJien, yaptığı açıklamada, G7 liderlerinin "demokrasiye karşı otoriterlik" anlatısına başvurarak Çin'i karalamaya çalıştığı ve iç işlerine karıştığını savundu.

Sözcü Jao, Hong Kong, Tibet ve Doğu Türkistan konusunda yapılan uyarıların, dünyanın en büyük ekonomilerinin hegemonya arayışını yansıttığını ileri sürerek, "Bu, G7'nin eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde diyalog ve iş birliğine niyeti olmadığını, Soğuk Savaş zihniyetine ve ideolojik ön yargılara saplandığını ve grubun çıkarına hizmet eden blok politikasını tercih ettiğini gösteriyor." dedi.

G7 ÜLKELERİNİN İNSAN HAKLARI SİCİLİNİ ELEŞTİRDİ
G7 ülkelerinin insan hakları konusundaki sicillerinin mükemmellikten uzak olduğu, bu yüzden başkalarına ders verecek hakları bulunmadığı görüşünü dile getiren jao, ayrıca insan haklarının başka ülkelerin iç işlerine karışmanın aracı haline getirilmesine karşı olduklarını ifade etti.

G7 sonuç bildirisinde, Çin'deki insan hakları durumunun "ciddi" endişeye yol açtığı belirtilerek, Pekin yönetimi, "zorla çalıştırma iddialarıyla gündeme gelen Tibet ve Doğu Türkisatn’da evrensel insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı duymaya" davet edilmişti. Bildiride ayrıca, Çin'e, "Hong Kong için Çin-İngiliz Ortak Bildirisi'nde belirtilen özgürlük ve özerklik taahhütlerini yerine getirme" çağrısı yapılmıştı.

 

G7’nin bu çağrılara yanıt verircesine Çin Komünist parti elebaşı Xİ Jinping dün Hong Kong’un geri alınışının 25 yıldönümü münasebetiyle Hong Kong’a gitti.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 342 kişi okudu!
01/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.