Çin'de Dijital diktatörlük sıkılaşacak

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) Ulusal Halk Kongresi (NPC) Daimi Komitesi tarafından 28 Şubat 2024 tarihinde devlet sırlarının korunmasına ilişkin geniş çaplı kongre düzenlendi. Kongrede ÇKP yönetmenliğinin NPC Daimi Komitesi, devlet sırlarının korunması ve askeri tesislerin yakınındaki alanlarda güvenliği artırmak için Devlet Sırları Yasasında değişiklik yaptı.

DAHA FAZLA KONTROL VE DİJİTAL DİKTATÖRLÜK
Yasada yapılan değişiklik ile birlikte ülkedeki dijital kontrol mekanizması sıkılaştırılacak. 1 Mayıs 2024 tarihinde yürürlüğe girecek olan Devlet Sırları Yasasının, bilgi güvenliği ürünü üreticilerinin fikri mülkiyetinin korunması için yasal bir temel sağlayacağını belirtilirken, değişikliğin Devlet Sırları Kanunu ile Veri Güvenliği Kanunu arasındaki bağı da güçlendirebileceğini aktarıldı. Uzmanlar ise bu durumun, Çin'deki sıkı dijital kontrolün daha da ileri seviyeye taşınacağını, devlet sırlarını adı altında kişisel mahremiyet ihlalinin daha fazla yaşanacağını ve ülkenin tam bir dijital diktatörlük ile yönetileceğini bildirdi. 

İLGİLİ HABERLER: SÖZDE VATANDAŞIN VERİLERİ KORUNACAK

Haziran 2021'de yürürlüğe giren Veri Güvenliği Yasası, yabancı adli makamların Çinli makamlardan izin almadan Çin vatandaşlarına ilişkin veri talep etmesini yasaklıyor. Fakat veri uzmanları ise Çin'in yurt dışında yaşayan vatandaşlarının verilerini TikTok gibi uygulamalarla toplamaya devam ettiğini aktarıyor. Öte yandan 1988'de kabul edilen ve 2010'da değiştirilen mevcut Devlet Sırları Kanunu, askeri tahdit ve yönetim alanlarının yanı sıra devlet sırrı olan diğer yerlerin izinsiz olarak yabancılara açılmasını da yasaklıyor.

İLGİLİ HABERLER: PLA VE PAP'IN GİZLİLİĞİ ARTIRILIYOR

Değiştirilen yasa, hükümet departmanlarının gizli askeri tesislerin ve diğer önemli sırlarla ilgili birimlerin çevresindeki alanlardaki güvenliklerini güçlendirmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca ÇKP Merkezi Askeri Komisyonu, yeni yasaya uygun olarak Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) ve Halk Silahlı Polisinin (PAP) gizliliğini artıracak. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: QHA

Bu Haberi 452 kişi okudu!
01/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.