Çin 2023 siyasi konsey planını yayınladı

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 1 Şubat 2023 tarihli habere göre, geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Hükümeti” Parti Komitesi Siyasi Konseyi, 2023 siyasi istişare planını belirlerken, sözde "Çin Ulusu Ortak Bilincinin Pekişmesi" safsatalarını yeniden vurguladı.

Çin basınında çıkan haberlere göre, planla ilgili önümüzdeki süreçte birkaç toplantı daha yapılacağı belirtilirken, plana göre Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı baskıcı ve radikal zulüm politikasını esas alan "Çin Ulusu Ortak Bilincinin Pekişmesi", sözde “Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme” ibaresinin özellikle altı çizilerek bölgedeki sistematik asimilasyon uygulamalarına tüm hız devam edilileceği sinyali veriliyor.

İSLAM DİNİNE TOPYEKÜN SAVAŞ AÇTI
Çin rejimi önceki “13. beş yıllık plan” döneminde, Doğu Türkistan'ın işgalinden bu yana görülmüş en şiddetli zulüm politikasını uyguladı. Bu süre zarfı içerisinde milyonlarca Doğu Türkistanlıyı hapishane ve Toplama kamplarına hapsetmenin yanı sıra islam dinine topyekün savaş açarak, sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” ve sözde “Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme” adı altında Doğu Türkistan halkının Çinlileştirilmesine yönelik çok yönlü zulüm politikaları izledi. Bunun sonucu olarak, 8 bini tahrip edilmek üzere 16.000'den fazla cami yok edildi veya amacı dışında turizm için kullanıldı. 2016’dan beri sayısız Din adamı, Akademisyen, Sanatçı, Yazar ve zanaatkarlar hapsedildi veya ağır işkenceyle şehit edildi.

Gözlemciler rejim yönetiminin İslam'ın sözde Çinlileşmesi, Çin bilincinin pekişmesi gibi safsatalarla Doğu Türkistan'daki etnik ve kültürel soykırım politikasını yoğunlaştırdığını, aynı zamanda çeşitli yollarla uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştığını, Uluslararası toplumun Çin'in insanlık dışı suçlarını durdurmaya zorlayacak güçlü bir pratik eylemi olmaması nedeniyle, sistematik soykırımı yoğunlaştırarak devam ettiğini kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 482 kişi okudu!
04/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.