Ceza kampı görüntüleri ortaya çıktı

Çin'in Doğu Türkistan'da toplama kampları kurduğu ve çeşitli suçlamalar altında Doğu Türkistan halkını ceza kamplarına kapattığı ve bu suçların uluslararası toplum tarafından "soykırım" olarak adlandırılmaya başlandığı bir dönemde Çin, bu suçlamalara yönelik propaganda çalışmalarını yoğunlaştırarak, ceza kamplarını sözde "eğitim merkezleri" diyerek uluslararası toplumu kandırmaya çalışıyordu. Ancak Guan Guan adında genç bir Çinli adam Doğu Türkistan'daki bazı toplama kamplarını gizlice videoya çekerek Çin'in gerçeklerini ortaya çıkardı.

Genç Çinli kendi hayatını riske atarak çekip yayınladığı video görüntüsünde Amerikan Medya’sından ve Çin’in Baidu haritasından aldığı ceza kamp adreslerine göre sekiz şehir, 18 pazardaki gizli kampları gösteriyor. Guan Ziyareti sırasında Çin’in inkâr ettiği kamplarını keşfederek, ABD ve uluslararası medyada toplama kamplarıyla ilgili çıkan raporların doğru olduğu kanıtlandı.

Uzmanlar, videonun daha önceki yabancı basında çıkan haberlerde kullanılan kampların uydu görüntülerinin gerçekliğini doğrulamaya yardımcı olacağını ileri sürüyor.

Guan Guan 6 Ekim'de internette yayınladığı "Xinjiang'daki ceza kamplarını Bulmak" başlıklı videosunun başında ilk olarak yabancı gazetecilerin Doğu Türkistan’a gelip özgürce araştırma yapamayacağını, ancak kendisinin bir Çinli olarak Doğu Türkistan'a özgürce girebileceğini ve araştırma yapabileceğini, bu nedenle Uluslararası raporlarda bahsi geçen kampların gerçekten var olup olmadığını kanıtlamak istediğini belirtiyor.

Gözlemciler görüntülerin daha önce medyada yayınlanan raporlar ve uydu görüntüleri ile karşılaştırarak Çin'in propagandasının bir aldatmaca olduğunu, ceza Kamplarının büyüklüğünün ve sayısının uluslararası raporlarda belirttiğinden büyük ve daha çok olduğunu doğruladığını ifade ediyor.

Görüntüleri izleyen herkes Guan Guan’in güvenliğinden endişe duymaya başladı. Ancak yakın zaman önce Twitter'da içerik paylaşımlarının aktif olması, insanları rahatlattı.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 197 kişi okudu!
19/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.