Çavuşoğlu: Uygurları savunmamız Çin'i rahatsız ediyor

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da basın mensupları için düzenlediği ” 2022  Yılı Değerlendirme Toplantısı”’nda Çin-Türkiye ilişkileri ile ilgili konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dış politika ve uluslararası ilişkiler ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken, Çin -Türkiye ilişkileri ile hükümetin son aylarda Uygur Türkleri ile ilgili bazı çıkışları hakkında bilgi verdi.

Çin'le ilişkilerde bir yavaşlama olduğunu ancak bunun Çin'den kaynaklandığını kaydeden Çavuşoğlu, "Bizim Uygur Türklerine yönelik sergilediğimiz tutumdan dolayıdır. Sürekli Türkiye'de yaşayan, bizim vatandaşımız olan kişilerin iade talepleri var. Hiçbirisini vermiyoruz. Sosyal medyada bazen 'Uygur Türklerini veriyorlar Çin'e' diye bazı haberler çıkıyor. Tamamen yalan, külliyen yalan." dedi.

“BİZ BUNA TEPKİ GÖSTERMEK DURUMUNDAYIZ"
“Bizim uluslararası toplum nezdinde de Uygur Türklerinin haklarını savunmamız Çin'i rahatsız ediyor ama bu bir insani konu. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri görevden ayrılırken raporunu yayımladı. Çin'deyken yaptığı açıklamalardan sonra herkes biraz karamsar olmuştu, ama rapor ortada. Tüm ihlalleri gözler önüne seriyor. Biz buna tepki göstermek durumundayız." diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Uluslararası arenada da sadece Uygur Türklerine yönelik insani konuları içeren ortak bildirilere katıldıklarını vurguladı.

BÜYÜKELÇİLİK NEDEN BÖLGEYE GİTMEDİ?

Türkiye'nin Çin ile şeffaf bir işbirliği yapmak istediğine dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Büyükelçimiz henüz oraya (Doğu Türkistan) gitmedi, izin vermiyorlar. ya da giderse 'Bizim yaptığımız programa uyacaksınız’ Diyorlar.  Biz Çin'in propagandasına niye alet olalım.

Türkiye'den insani heyet gelsin, incelesin dediler. Şi (Cinping) bunu teklif edeli 5 sene oldu. 5 senedir bu heyetin gitmesine niye engel çıkarıyorsunuz, niye işbirliği yapmıyorsunuz? Biz işbirliği yapmak istiyoruz, bu konuları siyasi konu olarak görmüyoruz. Bizim kategorik olarak bir Çin karşıtlığımız yok. Her zaman da Tek Çin politikasını desteklediğimizi söyledik." İfadelerini sarf etti.

Çavuşoğlu ayrıca Türkiye'nin insani heyeti bir an önce Çin'e yollamak istediğinin de altını çizdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 2153 kişi okudu!
31/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.