Çavuşoğlu: Uygurları Görmezden Gelmek Doğru Mu?

Bakan Çavuşoğlu İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuşma yaparak ”Uygur Türklerinin durumunu görmezden gelmek doğru mu?” dedi. İslam alemini özeleştiri yapmaya çağırdı.

Kırım Haber Ajansı – QHA’ya göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 48. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında konuştu. Çavuşoğlu, “Teşkilatın vazifesi, İslam dünyasının devalarının ortak sesi olmak. Ümmet olarak tek vücut olursak karşımıza çıkan her engeli aşarız.” dedi. Çavuşoğlu, İslam aleminin, Saraybosna’dan Urumçi’ye, Bahçesaray’dan Sana’ya, Mali’den Moro’ya kadar coğrafyadaki sorunlara dikkat çekti ve teşkilat ülkelerinin bu hususta uyanık olması gerektiğini vurguladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ziyaretlerinden sonra Pakistan’a geçen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslamabad’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 48. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında konuşma yaptı. Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) ortak davalar için var olduğunu belirterek, İİT’nin İslam dünyasındaki sorunların sesi olması gerektiğini ifade etti.

ÇAVUŞOĞLU: ÖNCE KENDİMİZİ HESABA ÇEKMEMİZ LAZİM

İslam dünyasının içinde bulunduğu durumların sorumlusunun kim olduğunu sorgulayan Çavuşoğlu, Başkalarını suçlamak yerine önce kendimizi hesaba çekmemiz gerektiğine vurgu yaptı ve Peygamber Efendimizin, “Müminler bir vücuda benzer, vücudun bir yeri hasta olduğu zaman diğer uzuvları da bundan rahatsız olur” sözünü hatırlattı.

UYGUR TÜRKLERİNİN DURUMUNU GÖRMEZDEN GELMEK DOĞRU MU?

Kıbrıs’taki, Batı Trakya’daki Müslümanların haklarına sahip çıkmaktan sırf Türkiye ile olan anlaşmazlıklarını bahane ederek geri durmanın hakkaniyetli olup olmadığını sorgulayan Çavuşoğlu, “Cammu-Keşmir’in statüsünü ve demografisini değiştirme girişimlerine göz yummak doğru mu? Uygur Türklerinin durumunu görmezden gelmek doğru mu?” ifadelerini kullandı.

İLİŞLİLER MÜSLÜMAN TOPLUMLARIN DURUMUNU İYİLEŞTİRMEK İÇİN KULLANILMALI

Çavuşoğlu, Müslüman devletlerin (bu bölgeleri yöneten) ülkelerle sorun yaşamalarını istemediğini belirterek tersine iyi ilişkilerin Müslüman toplumların durumunu iyileştirmek için kullanılması gerektiğine vurgu yaptı. Çavuşoğlu, ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi’nin 51. Toplantısı’na ev sahipliğini yapmayı arzu ettiklerini dile getirdi.

35 milyonluk Müslüman toplumun Soykırıma maruz kaldığı bir dönemde Dünyanın dört bir tarafında özelliklede İslam dünyasında yaşanan çeşitli sorunların ve mazlumların durumuyla ilgili konuların görüşüleceği öngörülen toplantı hakkında Uluslararası Doğu Türkistan sivil toplum kuruluşları birliğinden basın açıklaması yayımlamıştı.

Açıklamada: Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olarak; Çin’in Doğu Türkistan meselesinin üstünü örtmek için İİT ve Müslüman ülkelerdeki etkisini artırmaya çalıştığını hatırlatıyoruz. Bununla beraber yapılacak toplantıda İslam İşbirliği Teşkilatı’nı; İslamabad'ın yanı başındaki Doğu Türkistan’da soykırıma maruz kalan Müslümanlara yardım konusunu acil müzakere etmeye, Doğu Türkistan'a gözlemciler göndermeye, Çin’in hileli politikalarına aldanmamaya ve soykırımı durdurucu etkili kararlar almaya çağırıyoruz.” denilmişti.

İKİLİ GÖRÜŞMELERİN YAPILACAĞI BEKELNİYOR

İslam İşbirliği Teşkilatı 48. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına yaklaşık 46 üye ülkenin bakanları katılıyor. Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’la görüşme gerçekleştiren Çavuşoğlu’nun, teşkilat üyesi diğer ülkelerden mevkidaşları ile de ikili görüşmeler yaptığı biliniyor.

 

Muhammed Ali ATATURT-Türkistan Press

Bu Haberi 1032 kişi okudu!
23/03/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.