Çavuşoğlu: tek başımıza kalsak da Uygurları savunacağız

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında ‘Uygur Türkleri’ tartışması yaşandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki münakaşa sırasında Bekaroğlu, Bakan Çavuşoğlu’na, “Bütün Türk soylarından söz ettiniz, Uygurlar yok. Niye yok? Çünkü sizin uluslararası ilişkileriniz de içeride olduğu gibi çıkarlara endekslidir. Sizin uluslararası ilişkilerinizin de ilkesi yoktur, ahlakı yoktur. O sebepten dolayı Çin’den bir kelime söz etmediniz” dedi. Çavuşoğlu ise “Yalan söylüyorsun. Önündeki metinde yazılı” diyerek Bekaroğlu’na tepki gösterdi.

BU BİR ACZİYET DEĞİL
Çavuşoğlu verdiği yanıtta “Batılılar, Çin’e karşı bunu siyasi olarak kullanmak istiyordu. Bu konuda maalesef İslam dünyasında, maalesef Türk dünyasında da istediğimiz birliktelik yok. Bu konudaki tam istediklerimizi yapamamamızın sebebi de başka dengeler var. Bu bir acziyet değil. Tek başımıza kalsak da Uygur Türklerini savunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 518 kişi okudu!
10/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.