Camilerde komünist propagandası yapılıyor

Çin rejiminin sözde "Camilerin Birleştirilmesi" adı altında Çin’in iç kesimlerindeki Tungan Müslümanlarına ait Camilerin sayısını büyük ölçüde azaltması ve İbadethanelerde dini ibadetin yerine komünist propagandalarının artması uluslararası basının dikkatini çekti. 

Amerika'nın Sesi (VOA)’nın bildirdiğine göre, bu yılın ağustos ayında Mekke’ye Hacca giden Çin’in Yunnan şehrinde yaşayan Ali (takma ad) isimli Tungan Müslüman, gazeteciye verdiği röportajda, komünist rejimin, sözde "Camilerin Birleştirilmesi" adı altında çok sayıda tarihi camiyi kapattığını ve daha çok Caminin de kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, Müslüman çoğunluktaki köylerde birer cami bulunurken, son dönemlerde sözde "Camilerin Birleştirilmesi" adı verilen politika sonucu birçok Caminin birleştirildiği ve artı kalanının ise yok edilme riskiyle karşı karşıya olduğunu doğruladı.

CAMİLERDE ÇİN PROPAGANDASI
Ali VOA muhabirine verdiği röportajda, Çin başlangıçta tarihi üç Camiyi birlikte kapattı, ardından geride kalan Camilere insanların girmesini engellemek için çeşitli yasal düzenlemeler çıkardı. Bu nedenle Camiye kimse gelemediği için rejim yetkilileri “ibadet edecek kimsenin olmadığını” iddia ederek, bunun üzerine Cami sayısını bilinçli bir şekilde azaltmaya çalıştığını, ayrıca Camilerde Kuran-i Kerim öğretilerinin yerine, Çin Komünist Partisi'nin çeşitli propagandalarının yapılmaya başladığını ortaya çıkardı.

BÜTÜN SUÇLAMALARI DOĞRULUYOR
Öte yandan geçtiğimiz ay Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü Çin'in Ningxia ve Gansu eyaletlerinde 2020'den bu yana 1.300’den fazla Cami’yi kapattığı (bu da bölgedeki toplam cami sayısının üçte birine denk geliyor.) veya dini faaliyetleri yasaklayarak sözde "Camilerin Birleştirilmesi" kisvesi altında Camilerin amacı dışında kullanıldığı veya yok edildiği yönünde bir rapor yayımlayarak Doğu Türkistan diasporasının bütün suçlamalarını doğruladı. 

İLGİLİ HABERLER: İSLAM DİNİNİ ÇİNLİLEŞTİRİYOR

Çin rejimi “13. beş yıllık Plan” kapsamında 2018 yılında Doğu Türkistan'ı hedef alan sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” politikası çerçevesinde İslam’a ait tüm emareleri yasaklamış, bu minvalde 16 bin Cami ya yıkıldı veya tahrip edilmişti. Daha sonra aynı zulüm, Huy Müslümanlarına da uygulanmaya başladı. Çinli yetkililer, ilk olarak “Araplaşma karşıtlığı” bahanesiyle olabildiğince fazla Caminin kubbelerini ve minarelerini yıkmış veya Çin tapınağı görünümü vermeye çalışmıştı.

Müslüman halk, Çin'in İslam ve Müslüman karşıtı davranışlarını sosyal medya üzerinden tepki göstermek dışında hiçbir şey yapamamıştı. Sonuç olarak Çinli yetkililer, Müslüman halkın direncini kırmak için çeşitli bahanelerle bazı Camilerin geçici olarak kapatıldığını duyurdu. Müslümanların sosyal medyadan yaptığı paylaşımları pek yankı bulamazken, geçici olarak kapatılan Camilerin yıkımı veya turizm amaçlı kullanılmaya başlamıştı.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: Voachinese

Bu Haberi 734 kişi okudu!
09/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.