BU POLİTİKA KARŞISINDA ŞAŞKINIZ

Çin Yönetimi Kendi Irkına Bile Acımadı, Müslüman Olan Herkesi Baskı Altina aldı.

Doğu Türkistandaki Uygur Müslümanlara yönelik askeri kanunlar, silahlı polis kontrol noktaları, "eğitim Kampı" adı verilen Nazi Kampları ve kitlesel DNA arşivleri uygulamaları, yıllardır devam etmekte olduğunu bilmeyen yoktur.Ancak Çin’in Doğu Türkistan Halkına yönelik uyguladığı çirkin siyasetine Çinli Müslümanlarda maruz kalmaya başladı ve  bir süredir artarak devam eden baskılar, son olarak Çinli müslüman gençlerin camilere gitmesine yasak getirilmesi ile devam etti.

Çin'in kuzyevbatısındaki Gansu bölgesinde yaşayan etnik olarak "Çin" fakat yüzyıllardır Müslüman olan  Çinli Müslümanlar "Hui"ler  Çin hükümetiyle ezelden beri sorunsuz bir ilişki yaşıyordu.

Thomson reuters foundation news haberine göre Ocak ayında Guanghe eyelet yönetimi ağırlıkla Müslüman nüfusun yaşadığı bölgede çocukların camilere giderek dini eğitim almalarını yasakladılar.

Benzer kısıtlamarın yine Huilerin varlık gösterdiği Linxia ve Henan bölgelerinde de uygulandığı belirtildi. Henan bölgesinden Hui bir imam olan Li Haiyang internet üzerinden yayınlanan makalesinde sürdürülen politikanın Çin yasasını ihlal ettiğini belirterek, “Bunun saçma olduğunu düşünüyoruz ve şaşkınız” dedi.

Li, son yıllarda sözel olarak bildirilen yasakları bu yıl  yetkililerin ciddiye aldığını ve  Yasağın, Bahar Bayramından sonra da devam edip etmeyeceği, Hui lerinde Uygur Müslümanları gibi akibetlere maruz kalacağı korkusu yaşamakta olduğun ifade etti.

Bu Haberi 12509 kişi okudu!
20/02/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.