BU NASIL BİR ÇEKİNGENLİK VE NASIL BİR ÇİN'E YARANMA ÇABASI?

Bugün Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li Çin'in katılımıysa Stratejik Düşünce Enstitüsünde (SDE) “Çin’in Virüsle İmtihanı” başlıklı toplantı düzenlendi.
Toplantıya İran, ABD, Pakistan, Fransa, Letonya, Japonya, Finlandiya, Kırgızistan, Gürcistan, Moğolistan, Güney Sudan, Litvanya, Ekvator Ginesi, Cezayir ve Avrupa Birliği Delegasyonundan çok sayıda büyükelçi ve diplomat dinleyici olarak katıldı.
Toplantıya SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı başkanlık etti.
Ben deniz de toplantıya iştirak eden gazeteciler arasında yerimi aldım.
Çin Elçisi Li, corona virüsüne karşı Çin’in yapmakta olduğu mücadelesini anlattı.
Soru cevap faslında, ben Çin elçisine iki soru yönelttim.
“Çin’de virüsün yayılmasına karşı önlem olarak bütün toplu faaliyetler yasaklanırken ve okullar tatil ederken, neden Doğu Türkistan'daki toplama kampları kapatılmıyor ve ne zaman kapatmayı düşünüyorsunuz?”
“2019 Nisan ayında bu toplama kamplarından benim 68 yaşındaki annemin cesedi verildi. Bu ölümler daha ne zamana kadar devam edecek?” diye sordum ve Annemin fotoğrafını gösterdim.
SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı ise böyle bir soruyu Toplantıya yapılan saygısızlık olarak göreceğini ve böyle soruların sorulmasına da izin vermeyeceğini ve Elçinin cevaplamasına da gerek olmadığı belirterek, sorularımın cevaplanmasını engelledi.
Ben de bu hiç beklemediğim durum karşısında şakına döndüm, o an içimde esen fırtınaları sabırla bastırarak, adabımla yutkun bir şekilde oturduğum yerde oturup kaldım.
SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan bey, Toplantı sonrası yanıma gelerek, başsağlığı dileklerini iletti ve uygurlar konusundaki yapılan çalışmalarını anlatmak sureti ile teselli etmeye çalıştı ama içimdeki öfke ve fırtına hala dinmiş değil.
Acaba Çin’in biyolojik silahı olan corona virüsünün en büyük tehdidi altında, kamplarda topluca tutuklu bulunan milyonlarca Uygur Müslümanlarına yönelik virüsten koruma önlemleri ile ilgili soru sormak hangi düşünceye göre saygısızlık olur? Hala çözebilmiş değilim.
Bu nasıl bir çekingenlik veya nasıl bir Çin'e yaranma çabası? SDE dan sormak isterim açıkçası.

Kaynak: Mirkamil Kaşgarlı
Bu Haberi 1537 kişi okudu!
13/02/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.