Bu Kez, Dini Figüranlar Sahnede

Doğu Türkistan'daki soykırımın başta İslam dünyası olmak üzere uluslararası toplumun gündeminde olmasından rahatsız olan Çin rejimi, İslam dünyasının gözünü boyamak için Doğu Türkistan'daki sahte “din adamlarını” Çin propagandası için kullanıyor.

Son yıllarda Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırım suçu uluslararası toplumun dikkatini üzerine çekerken, Çin rejimi yalan beyanlar ve yalancı tanıklar kullanarak insanlık dışı suçlarını gizlemeye çalışıyor. Bu kez Urumçi’deki sözde “Xinjiang İslam Enstitüsü” müdürü, Çin'e sadakatle çalışan Komünist İmam Abdurakip Tömürniyaz’ı öne çıkartarak İslam'a ve Müslümanlara karşı yürüttüğü zulüm siyaseti hakkında İslam dünyasının ve uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştı.

Çin rejimi 26 Temmuz'da bölgedeki medya kuruluşlarını seferber ederek, komünist rejimin Çin propaganda aracı olmaktan başka vasfı olmayan sözde İslam Enstitüsü ve enstitü müdürü kokla yetkili Abdurakip Tömürniyaz ile yapılan röportaj ve diğer kurgularla özel bir kısa film hazırlayıp servis etti.

“DİVANİ LÜGATİ TÜRK” AYRINTISI DİKKAT ÇEKTİ
Çin rejimi, söz konusu kısa filmi çekmek için özel çaba sarf etmiş ve hatta yıllardır yasaklanan Şah eser Divani lügati Türk ve bazı dini kitapları, enstitünün kütüphanesinde özel bir yere yerleştirdiği görülüyor. Çin ayrıca tüm dini faaliyetlerin yasaklanmasıyla gündeme gelen Doğu Türkistan'da dini eğitim alan öğrencilerin olduğunu iddia etmek için sahte görüntüleri kurgulayarak, Uygurların özgürce din eğitimi alabildikleri izlenimi vermeye çalışıyor.

Sahte din adamı Abdurakip Tömürniyaz bu kısa filmde Çin'in işlediği suçlar hakkında yalan beyanda bulunarak “ Parti hükümetin himayesinde Altı kez hacca gittim, birçok ülkeye seyahat ettim... Enstitüdeki derslerin %70'i İslami bilgiler içeriyor. Hükümetimizin Müslümanlara yönelik din özgürlüğü politikasını hissediyoruz” gibisinden Çin’i aklayan ve soykırımı örtbas eden konuşmalar yaptı.

MÜSLÜMAN KARŞITI RADİKAL POLİTİKALAR İZLİYOR
Gözlemciler, Çin rejiminin son zamanlarda Doğu Türkistan'daki soykırım suçlarını ve İslam karşıtı radikal baskıcı politikasını haklı çıkarmak için paralı basın ve Abdurrakib gibi baskısı etkisi altındaki yalancı şahitler aracılığıyla toplumu kandırmaya çalıştığını, oysa müslümanların en temel dini inancına yasaklamalar getirdiğini ve bundan dolayı Milyonlarca kişiyi “dini aşırıcı” yaftasıyla Toplama kamplarına veya hapse mahkum ettiklerini belirtti.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 592 kişi okudu!
30/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.