Bu bir soygundur! Madalya takmadığı kalmış

Pekin hükümeti yakın tarihte “Karanlık güçlerle Mücadele Merkezi” Liderlik Ofisi 31. Teftiş komisyonu adında bir heyeti Doğu Türkistan’a göndererek, sözde Merkezi hükümetin buyruklarının ne kadarı uygulandığı ve nasıl sonuç alındığını denetlediği öğrenildi.

Çin yayın organı Xinjiang gazetesinin haberinde, “Xinjiang’da Karanlık güçlerle Mücadele" çalışmasının uygulanmasını denetlemek ve gözden geçirme hizmetlerinde bulunmak için gelen heyeti kucaklıyoruz.” Şiarı manşet olarak üst köşede yer alıyor.

Bilgilere göre Doğu Türkistan’da birkaç gün kalan ekibin soruşturma kapsamında sözde "Karanlık güçler" dediği masum iş adamlarının ve onların mallarının nasıl kullanıldığını araştırdığı ileri sürülüyor.

Haberde ayrıca Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang hükümeti Yüksek Mahkemesi'nin denetim ekibi ile birlikte "Karanlık güçlerle mücadelede” baskıyı daha da güçlendirerek mal mülklerinin el konulması işlerinde kararlılık ve süreklilik esasında gerçekleşmesini sağlamak için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Haberin sonunda yine Ulaştırma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tapu ve Kentsel-Kırsal Kalkınma Bakanlığı, Kamu Güvenliği Bakanlığı ve diğer kurumlar " Karanlık güçlerle Mücadele" ekibi ile çalışmalarında verdiği destek için övgüyle bahsedildi. Ayrıca Sanci ve Hotan vilayetlerinin bu alandaki çalışmaların inceliklerine kadar denetlendiği belirtildi.

Çinli yetkililerin açıklamalarına bakıldığında, "Karanlık Güçlerle Mücadele " ve mülklere el koyma politikası daha geniş bir ölçekte büyüyerek devam edecek.

Gözlemciler Çin’in “Karanlık güçlerle mücadele” adı altındaki propagandasının gerçekte Uygur zenginlerini çeşitli suçlarla tutuklayıp onların mal varlığına el koyarak onları soymayı amaçlayan bir politika olduğunu, Sanci ve Hoten gibi Müslman Türklerin çoğunluk yaşadığı bölgelerde baskıcı politikaların daha sıkı uygulandığını bunun, denetimin sıkı olmasından anlaşıldığını kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde Çin’in Uygur zenginlerinin mal varlıklarını Çin kaynaklı internet sitelerinde açık arttırmayla satışa çıkardığını, Türkiye’de yaşayan esnaf Ömer Hamdullah Ankara’da yatırımı olduğu için tutuklanan Ağabeyine ait evin Çin’de açık arttırmayla satıldığını paylaştı.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 311 kişi okudu!
17/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.