Borrell, “Gerçekçi olmalıyız ve Çin ile ilişki kurmalıyız"

Borrell, AB ile Çin arasında her gün 2 milyar avro değerinde ticaret yapıldığını anımsatarak, "Gerçekçi olmalıyız ve Çin ile ilişki kurmalıyız." dedi.

Fransa'nın Strazburg şehrinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda, AB-Çin ilişkileri oturumuna katılan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, vekillerin sorularını yanıtladı.

Ukrayna'daki savaşı hala kınamamış olan Çin'in AB'den farklı bir siyaset biçimi olduğunun altını çizen Borrell, bu farklılıkların Çin-AB ilişkilerini engellememesi gerektiğini belirtti.

Borrell, Çin ile ticaret yapılması, birçok küresel meselede birlikte çalışılması ve müzakerelere girilmesi gerekliliğine işaret etti.

VEKİLLER AYNI FİKİRDE DEĞİL
Oturumdaki milletvekillerinin tamamına yakını Rusya'nın Avrupa'ya yaptıklarından ders alınması gerektiğini, Çin'e ham madde ve teknolojide bağımlı hale gelinmesinin Avrupa için kötü olacağını belirtti.

Çin'in ortak olarak değil, sistemik bir rakip olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan vekiller, Doğu Türkistan’daki ciddi insan hakları ihlalleri, Uygurların zorla çalıştırılarak üretildiği ürünleri pazarlaması, AB ülkeleri içerisinde muhalifleri izlemek için karakollar kurması gibi unsurlara dikkati çekiyor.

Vekillerden bazıları Borrell'e "Çin'in AB'nin altyapı ve teknolojisine yaptığı yaptırımların risk teşkil edip etmediği" sorusunu yöneltti ve Almanya Başbakanı Olaf Sholz'un Çin ziyaretini eleştirdi.

BORRELL SCHOLZ’UN ÇİN ZİYARETİNİ SAVUNDU
Borrell oturumun sonunda AB ile Çin arasında her gün 2 milyar avro değerinde mal ve hizmet ticareti yapıldığını anımsatarak, "Alman Şansölyesi'nin neden Çin'e gittiğini anlıyorum. Bunun neden bu kadar endişeye yol açtığını anlamıyorum. Çin ile ticaret, Almanya'nın gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYİH) önemli bölümünü oluşturuyor. O halde bu neden büyük bir mesele oldu?" diye konuştu.

AB Yüksek Temsilcisi, "Gerçekçi olmalıyız ve Çin ile ilişki kurmalıyız." ifadelerini kullandı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 246 kişi okudu!
23/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.