BM, Uygur Soykırımı konusunda baskı görüyor

Çin’in Doğu Türkistan'daki insanlık dışı soykırım suçlarının cezalandırılması hususunda Birleşmiş Milletler üzerindeki baskılar artıyor.

Amerika'nın Sesi (VOA) haberine göre, 19 Eylül'de gerçekleşen Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul toplantısında liderler ve farklı ülke diplomatları, insan hakları savunucuları BM’yi kınayarak, BM’yi değerlendirirken Çin'in diğer ülkeler üzerindeki tehditleriyle nasıl başa çıktığına bakılması gerektiğini dile getirdi. Birleşmiş Milletler insan hakları komitesinin Çin'in Doğu Türkistan'daki eylemlerinin insanlığa karşı suç teşkil edebileceğine dair bir rapor yayımladığını, Çin'e karşı derhal harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

BM SİSTEMİ, SORGULANMAYA BAŞLADI
BM Azınlık Hakları Özel Raportörü Fernand de Varennes, Atlantik Konseyi ve İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından ortaklaşa düzenlenen bir forumda konuşması sırasında, New York'taki BM Genel Kurulu ofisinin sessiz kalmayacağını,Çin'deki insan hakları ihlallerinin cezasız kalmasına izin verilirse eğer, BM’nin (dünyaya) nasıl bir mesaj vereceğinin iyice düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

ABD Birleşmiş Milletler Büyükelçi Yardımcısı Jeffrey Prescott, “Çin’in soykırım uygulamalarına karşı önlem almak, Birleşmiş Milletler'in ne kadar samimi olduğunun bir göstergesi olacak. Bu vahşetle nasıl başa çıkılacağı, nihayetinde BM sisteminin ve uluslararası sistemin ne kadar güvenilir olduğunu gösteriyor.” Açıklamasını yaptı.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 158 kişi okudu!
22/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.