BM’nin Çin Ve Doğu Türkistan Ziyareti 23 Mayıs Başlayacak

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in uzun süredir netleşmesi beklenen Çin ve Doğu Türkistan ziyaretinin, 23 Mayıs Pazartesi günü başlayacağı duyuruldu.

Komiserlikten yapılan yazılı açıklamada, Bachelet'in 23-28 Mayıs tarihlerinde Çin hükümetinin daveti üzerine ülkede temaslarda bulunacağı bildirildi.

Bachelet'in ziyaret kapsamında sivil toplum kuruluş temsilcileri, iş insanları ve akademisyenlerle bir araya geleceği, aynı zamanda Guanco Üniversitesinde öğrencilere hitap edeceği belirtildi.

Doğu Türkistan’a da gideceği aktarılan Bachelet'in, bu kapsamda Kaşgar ile Urumçi kentlerini ziyaret edeceği kaydedildi.

Bachelet'in 28 Mayıs'ta ziyarete ilişkin izlenimlerini basın toplantısında paylaşacağı ifade edildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği düzeyinde Çin ve Doğu Türkistan’a en son 2005'te ziyaret düzenlenmişti.

BM, DOĞU TÜRKİSTAN DİASPORASINI DİKKATE ALMALI

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü de dahil olmak üzere toplam 60 insan hakları kuruluşu, 19 Nisan'da ortak bir bildiri yayınlayarak BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ni ilkesine bağlı kalmaya ve Doğu Türkistan ziyaretinin inandırıcılığını sağlamaya, Çin’in ziyareti kontrolü altına almaması için gerekli tedbirleri almaya çağırmıştı.

Ayrıca 5 Mayıs'ta dünya çapında 220 insan hakları kuruluşu ve sivil toplum örgütleri ortak bir bildiri yayınlayarak, Michelle Bachelet'i Doğu Türkistan'ı ziyaret etme planını yeniden gözden geçirmeye çağırmıştı.

Doğu Türkistan diasporası ise Ziyaret öncesi kurnaz Çin’in tüm hazırlıkları tamamladığını ve bir kurmaca gezi organize ettiğini, BM heyetinin Çin’in kumpasına düşmemesi için Diasporayla müzakere etmesi ve taleplerini dinlemesinin yararlı olacağını, ancak bu şekilde yapılan Ziyaretin çok daha güvenilir olacağını savunuyor. 

Gözlemcilere göre, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin, Doğu Türkistan'a ilişkin Raporu hala açıklamaması da uluslararası toplum tarafından sert eleştiriler alıyor ve şüphelere yol açıyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 151 kişi okudu!
21/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.