BM İnsan Hakları Yüksek Komiserine tepki yağıyor!

İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, 5 Aralık'ta "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” 'nin 75. yıl dönümü dolayısıyla bir basın bildirisi yayımladı. Fakat nedense Doğu Türkistan ve Filistin'de devam eden katliam ve soykırıma, anlaşılması zor, muğlak ifadelerle yer verilmesi,  Komiser Türk’ün devam eden vahşetle ilgili  bahsetmekten kaçınması ise uluslararası toplumda tepkilere yol açtı.

MUĞLAK İFADELER TEPKİ ÇEKTİ 
İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Pazartesi X (eski adı Twitter) hesabından paylaştığı konuşmada, 75 yıl önce kabul görülen " İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”, bize soykırımın hiçbir zaman uyarı olmadan başlamadığını hatırlatıyor. Nefreti körükleyen şey genellikle dezenformasyonun ve sistematik ayrımcılığın şiddetlendiğini gösteriyor. Aslında insanlık bu uyarıları dikkate almalı ve soykırımın önlenmesini ve cezalandırılmasını talep etmeliyiz." Dedi. 

UYGUR MESELESİNE MESAFELİ DAVRANIYOR 
Sosyal medya kullanıcıları Komiser Türk’ün nutkundan sonra, soykırımın nerede gerçekleştiğini açıklaması gerektiğini, aksi takdirde soyut sözlerinin gerçek suçla ilgili hiçbir anlam ifade etmeyeceği konusunda eleştiriler yağdırdı. Diğer yandan açık bir soykırıma tanık olduğumuz bir dönemde, BM İnsan hakları Komitesinin başındaki isimin, böyle davranması kabul edilemez olduğu,  bu tür söylemlerin dehşet verici olduğu ve uluslararası insan hak ve hukukunun bir ihlali olduğu” konusunda eleştirildi. 

Komiser Türk, geçtiğimiz yılın kasım ayında BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevine başladığından bu yana, Doğu Türkistanlı STK’lar ve Uluslararası insan hakları örgütleri tarafından Uygur meselesine şimdi de Gazze meselesine mesafeli davranmakla suçlanıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: RFA

Bu Haberi 364 kişi okudu!
07/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.