BM Genel Kurulu’nda Uygur meselesi dile getirildi

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, BM 77. Genel Kurulu’nda hitap ederek dünyaya seslendi. Paris Anlaşması'nın Türkiye tarafından onaylandığını ve 2053 yılı için net sıfır emisyon sözü verildiğini belirten Erdoğan, Ukrayna-Rusya Savaşı için diplomasinin anahtar rol üstlendiğini ifade etti.

BM üyelerini barışa ve “Dünya 5'ten büyüktür ve daha adil bir dünya mümkündür” gerçeğine destek vermeye çağıran Erdoğan, "Suriye'de terör örgütünü isim değişikliğiyle meşrulaştırmaya çalışanların bir an önce hatalarından dönmelerine davet ediyoruz. Terör örgütlerine karşı gerekeni yapmaktan asla çekinmeyeceğimizi tekrar kuvvetle belirtiyoruz" dedi.

MAZLUMLARI GÜNDEME GETİRDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Libya, Filistin, Keşmir meseleleri ve de Doğu Türkistan’daki sistematik soykırıma da değindi. Erdoğan " Dileğimiz Keşmir'de adil bir barışa kavuşulmasıdır. Sel felaketi geçiren Pakistan halkına tekrar geçmiş olsun diliyoruz. Uluslararası toplumun Pakistan halkına içinden geçtikleri sancılı dönemde destek vermesini bekliyoruz.

Çin'in toprak bütünlüğüne, 'Tek Çin' anlayışına ve egemenlik haklarına kesinlikle halel getirmeyecek şekilde Müslüman Uygur Türklerinin temel hak ve özgürlüklerinin korunması hususunda hassasiyet gösteriyoruz. Balkanlarda barış ve istikrar için ikili ve çok taraflı platformlarda yoğun gayret gösteriyoruz.” Dedi.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 188 kişi okudu!
21/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.