BM, Doğu Türkistan’la ilgili rapor yayımlayacak

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Çin'in Müslüman Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerini araştırmak için Doğu Türkistan’ı ziyaret etmeye yönelik taleplerini geri çevirdiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet Çin hükümetinin Müslüman Uygurlara yönelik ciddi insan hakları ihlallerini araştırmak için Doğu Türkistan’a erişim sağlanmasına yönelik taleplerini geri çevirdiğini belirtti. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımla ilgili bir raporu sonuçlandırmakta olduğu biliniyor.

Bachelet Pazartesi günü Cenevre’de İnsan Hakları Konseyi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Doğu Türkistan’a anlamlı erişim sağlama çabalarımda bir ilerleme kaydedemediğimi bildirmek durumunda kaldığım için üzgünüm.” Dedi.

Bachelet, bununla birlikte, ofisinin kamuoyuna açıklanmak üzere, Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygurlara yönelik ciddi insan hakları ihlalleri iddialarına ilişkin mevcut bilgileri içeren bir değerlendirme raporu yayınlayacağı bilgisini verdi.

7 ÜLKE ÇİN’İ SOYKIRIMCI İLAN ETTİ

Çin'in, Uygur Türklerine yönelik zulüm politikaları ABD, Hollanda, Kanada, Litvanya, İngiltere Çek ve Belçika parlamentosu tarafından soykırım olarak kabul edildi ve daha pek çok ülke Çin’in eylemlerinden ciddi bir şekilde rahatsız olduğunu belirtti. Hemen bütün Uluslararası kuruluşun gündemine giren Doğu Türkistan'daki insanlık dramı, hala bazı ülke tarafından görmezden geliniyor.

Ayrıca BM, AB, G7 ve NATO üye ülkeleri Çin hakkında ciddi endişe taşıdığını ifade ederken Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin gerçek durumuna dair tüm verileri gizliyor. Aynı zamanda da bölgedeki insanlık dışı uygulamalarını sahte ve çarpıtıcı bilgilerle veya Baskısı, etkisi altındaki İnsanları zoraki ifadeler vermeye mecbur ederek yalanlamaya çalışıyor.

ÇİN, İŞLEDİĞİ CİNAYETLERİNİ İNKAR EDİYOR

Oysa Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine dahası Soykırıma maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Müslüman Kadınlar kısırlaştırılırken Dine ait her şey yasaklanmış durumda.

Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre, Pekin idaresinin soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 2 milyondan fazla Uygur Türkünü rızası dışında zorla tutuyor. Bu sayı, Kamp tanıkları ve Çin kaynaklı belgelerde ise 8 milyon insanın dönüşümlü olarak alıkonulduğunu gösteriyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press
Kaynak: KRONOS
Bu Haberi 180 kişi okudu!
13/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.