BM, Çin'in hak ihlalleri raporunu bu ay yayımlayacak

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in, Çin'in Uygur Türkleri ve Tibetlilere yönelik hak ihlallerine dair Komiserliğin hazırladığı raporu, görev süresi bitmeden önce açıklayacağı duyurulmuştu.

Amerika'nın Sesi (VOA)’da 13 Ağustos yer alan habere göre BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssell, bu ay Michelle Bachelet'in görevden ayrılmadan önce Doğu Türkistan hakkındaki raporu yayınlayacağına söz verdiğini söyledi.

“BAŞARISIZ” ZİYARET
Bachelet, BM İnsan Hakları Konseyinin 50'nci Oturumu kapsamında 13 Haziran'da yaptığı konuşmasında, yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğü Yüksek Komiserlik görevi için yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.
Bu yıl 23 Mayıs'tan 28 Mayıs'a kadar Çin'in katı kısıtlamaları altında Doğu Türkistan'ı ziyaret eden Michelle Bachelet'in bu ziyaretin ardından yaptığı tek taraflı açıklama, uluslararası toplum tarafından şiddetle eleştirildi ve Çin Bachelet’in açıklamalarını Propaganda kozu olarak kullandı.

1 Eylül 2018'de BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine seçilen Bachelet'in görevi 31 Ağustos'ta son bulacak ve tekrar aday olma şansı olmasına rağmen, aday olmayacağını açıklamıştı.

HALA ERTELENİYOR
BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcülerinden Rupert Colville, 10 Aralık 2021'de yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan’daki Çin'in uygulamalarına ilişkin raporu haftalar içinde açıklayacaklarını belirtmişti.

Açıklamanın ardından aylar geçmesine rağmen raporun yayımlanmaması, Uygur Türkleri başta olmak üzere İnsan hakları savunucu kuruluşların eleştirisine maruz kaldı.

Bu süreçte Çin rejiminin raporun yayınlanmaması için Michelle Bachelet ve BM'deki diplomatik misyonlara mektup gönderdiği ortaya çıktı.  Michelle Bachelet'in istifası için son tarih yaklaşırken Çin daha menfur yollara başvurdu ve son zamanlarda Doğu Türkistan halkını Bachelet'e yalan yanlış bilgiler içeren e-posta göndermeye zorladığı ortaya çıktı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 232 kişi okudu!
15/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.