Birleşik Krallık, Çin'e bağımlılıktan vazgeçmeye çağrıldı

İngiliz parlamenterler, Birleşik krallık hükümetine güneş enerjisi ekipmanı ithalatında Çin'e olan bağımlılığından kurtulma çağrısında bulundu.

Amerika'nın Sesi (VOA)’nın haberine göre, İngiltere'nin gelecek planlarını uygulamaya koymayı ve yıllık ortalama güneş enerjisi üretimini 2035 yılına kadar 15 GW'tan 70 GW'a çıkarmayı planladığı bildirildi. 

Konuyla ilgili, Parlamentodaki partiler üstü milletvekilleri, İngiltere'nin Çin'in güneş enerjisi teknolojisine bağımlılığı konusundaki endişelerini dile getirdi.

ÇİN, TEMEL TEDARİKÇİ HALİNE GELDİ
Çin, küresel güneş enerjisi üretim pazarının %80'ini kontrol ediyor. Bu durum Çin’i Birleşik Krallık güneş enerjisi endüstrisinin temel tedarikçisi haline getiriyor.

Çin meseleleri üzerine Londra merkezli partiler üstü düşünce kuruluşu Çin Stratejik Risk Araştırma Enstitüsü, 22 Kasım'da İngiliz Parlamentosunda "Yeşil, Adil ve Esnek Bir Güneş Enerjisi Tedarik Zinciri Oluşturmak" konu başlıklı bir rapor yayımladı. Raporun tanıtım programına  farklı partilerden parlamenterler ve uzmanlar katıldı.

“BİRLEŞİK KRALLIĞIN GELECEK PLANLARINI BALTALIYOR”
Toplantıda uzmanlar, Raporla ilişkin bilgi vererek, İngiltere'nin Çin güneş ürünleri ithalatına bağımlılığının temiz enerji ihtiyacını ve bu yöndeki hedefleri, plan projelerini baltaladığı ve İngiltere'nin tedarik zincirinde ve insan haklarında kırılganlıklara yol açacağını vurguladı. 

Parlamenterler, İngiltere'nin Çin'in güneş enerjisi teknolojisine bağımlılığı konusundaki endişelerini dile getirirken, hükümeti Çin'e olan bağımlılığından kurtulmaya çağırdı.

Rapor, Çin'in Güneş fotovoltaik tedarik zinciri alanında, yalnızca küresel pazarın %80'inden fazlasını işgal etmekle kalmayıp, aynı zamanda silikon plakaların üretim aşamasında da %97'ye ulaşan tekele sahip olduğunu ortaya çıkarıyor. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA

Bu Haberi 299 kişi okudu!
27/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.