Birleşik Arap Emirlikleri’nde Çin Propagandası

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) Çin büyükelçiliği ve Doğu Türkistan’daki kukla yetkililer Uygurlar üzerindeki sistematik soykırımı örtbas etmek için 29 martta eş zamanlı olarak “Bizim Xinjiang Yahşi Yer” temalı bir konferans düzenleyerek Arap dünyasının gözünü boyamaya çalıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın resmi web sitesinde yer alan bilgilere göre, Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Propaganda toplantısına Çin’in Xinjiang başkanı Erkin Tuniyaz ve de Çin'in Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Ni Jian ve Birleşik Arap Emirliklerinin Çin Büyükelçisi Ali Abid Zahiri ve diğer katılımcılar iştirak etti.

Toplantıda konuşma yapan Komünist Parti üyesi kukla başkan Erkin Tuniyaz, Doğu Türkistan’da sosyal istikrarın kalıcı olarak sağlandığını, ekonomik gelişmeler, geçim kaynaklarının iyileştirilmesi ve herkesin özgürce dinini yaşayabildiği yalanını ortaya atarak, Batı'nın zorla çalıştırma, dini baskı, etnik temizlik gibi “şehir efsaneleri” ürettiğini söyledi. Soykırımın Batı tarafından uydurulduğu safsatasını yenileyerek Arap dünyasını kandırmaya çalıştı.

İNSANLARI YALAN İFADE VERMEYE ZORLADI

Toplantıda komünist yetkililer Doğu Türkistan'ın gelişimine ilişkin sahte propaganda videosunun yanı sıra Doğu Türkistan’ın çeşitli bölgelerinden getirdiği, etkisi ve baskısı altındaki imamlar, tüccarlar, işçiler gibi sivilleri, Toplama kamplarından mezun olan kursiyerler olarak tanıtıp yalan ifade vermeye zorladı.

Çin, son zamanlarda Doğu Türkistan konusunda bir yandan uluslararası toplumu sahte propaganda yoluyla kandırmaya çalışırken diğer yandan Doğu Türkistan'ı ziyaret etmeye izin vermiş gibi yapıyor. Fakat BM başta diğer insan hakları örgütlerine ve talep eden ülkelere ise Doğu Türkistan’da özgürce dolaşma izni vermeyi sürekli olarak reddediyor.

Gözlemciler, Çin'in sahte propaganda eylemlerinin BAE ile sınırlı kalmayacağını, Çin'in Pakistan, Türkiye, Japonya, Mısır, İran vb. önemli gördüğü tüm ülkelerdeki büyükelçilikleri seferber ederek benzer video konferanslar düzenlemeyi planladığı, bu iş için yüklü yatırım yaptığı ve  bunun Çin'in sahte, göz boyama propaganda oyunlarının durmaksızın devam edeceği anlamına geldiğini kaydetti.

Muehammed Ali Atayurt- Türkistan Press

Bu Haberi 782 kişi okudu!
04/04/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.