Bir yılda 440.500 Uygur, zorla çalıştırıldı

Çinli yetkililerin "yoksulluktan kurtarmak" adına Uygurları zorla çalıştırmayı yaygınlaştırmaya devam ettiği bildirildi.

Doğu Türkistan’daki Xinjiang İstatistik kurumuna göre, Çinli yetkililerin bu yılın ilk üç çeyreğinde Doğu Türkistan’ın kentsel alanlarında 440.500 kişiyi sözde “istihdam” ederek yıllık görevlerinin yüzde 95,8'ini tamamladığı, buna ek olarak bölgede güya iş bulmakta zorluk çeken 28. 200 kişininde dahil olduğu öğrenildi. Ancak İstatistik Bürosu, bu kişilerin hangi alanlarda hangi iş ve işlere yerleştirildiği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Çin hükümetinin 2017'deki geniş çaplı tutuklama politikasını başlatması ile aynı zamanda, çok sayıda Uyguru” yoksulluktan kurtarmak" adı altında Doğu Türkistan’ın içindeki ve Çin eyaletlerindeki Çinli işletmelerde zorla çalıştırdı. Bazı Uygurlar ustalar, Çinli yetkililer tarafından Çin’in iç kesimlerine sürgün edilerek zorla yerleştirildi. Büyük ölçekli fırın işletmeleri kuruldu ve Uygur fırıncılar kendi fırınlarını zorla kapatıp büyük fırında çalıştırılmaya başladı.


Kısacası İnsanlara azıcık maaş bağlanarak adına istihdam denildi. Böylece tüm özgürlüklerinden tamamen mahrum bırakıldılar.
Çin'in bu hamlesi ABD gibi ülkelerde kınandı. Ve hatta Amerika Birleşik Devletleri, bu şirketler tarafından üretilen ürünlerin ithalatını yasakladı.

Çin'in organ yayını Xinjiang gazetesine göre, Doğu Türkistan’daki Xinjiang istatistik bürosu yetkililerinin, bu durumu "kilit sakinlerin istihdamını ve girişimciliğini sağlamak için çalışmak ve Çok yönlü geliştirilmiş istihdam kanalları oluşturmak” olarak değerlendirdiği bildirildi.
Haberde ayrıca Doğu Türkistan’daki Xinjiang istatistik Bürosundaki Çinli yetkililerin, kentsel alanlarda kayıtlı işsizlik oranının bu yılın Eylül ayı sonunda yüzde 2.49 olduğunu açıkladı.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan pres
Kaynak: RFA
Bu Haberi 770 kişi okudu!
10/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.