Beyaz Saray önünde açlık grevi

Yaklaşık 57 gündür Çin’in Doğu Türkistan'da uyguladığı “sıfır covid” politikası kapsamında insanlık dışı aç bırakarak öldürme, toplu kıyım suçlarına karşı, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan kamp tanıklarından Tursunay Ziyavudun, Zumret Davut ve Gulzire Avulkan gibi kahraman hanımlar, Çin rejiminin sözde "salgın önleme” bahanesiyle uyguladığı açlık soykırımını protesto etmek için Washington DC’deki Beyaz Saray önünde açlık grevi ilan etmişti.

Tanıklar, günlerce açlık çekerek Çin’in kasten açlığa mahkum ettiği Doğu Türkistan halkının sesini duyurmayı amaçlarken çeşitli Amerikan medyasına güncel durum hakkında röportaj verdi.

TURSUNAY ZİYAVUDUN HANIM BAYILDI
Açlık Protestosunun üçüncü gününde Kahraman kamp tanıklarından Tursunay Ziyavudun hanım bayıldı. Sağlık personellerinin müdahalesi neticesinde kendine gelir gelmez mazlum halkıyla aynı acıyı yaşamaya devam edeceğini belirterek protestoyu sonuna kadar sürdürdü.

YETKİLİLERDEN “YANINIZDAYIZ” MESAJI
21 Eylül Beyaz saray önündeki Protesto devam ederken, Kongre üyesi Chris Smith ve Büyükelçi Kelley Currie, açlık grevinde olan kamp tanıklarına sürpriz bir ziyaret gerçekleştirerek onlara moral verdi ve mazlum Uygur halkının yanında olduğunu, kongrede Çin komünist partisinin mazlum Doğu Türkistan halkına uyguladığı sistematik soykırıma karşı elinden gelen çabayı göstereceğini ifade etti.

3 GÜN SÜRDÜ
Kamp tanıkları İşgalci Çin rejiminin Doğu Türkistan'ın Gulca, Urumçi, Turpan, Korla ve diğer illerinde “dezenfeksiyon” adı altında halkı kimyasal sıvılarla zehirleme, kasten aç bırakarak öldürme, ihmal, Çifte standart ve sistematik soykırım uygulamalarını durdurmasını,  özelliklede ABD ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komisyonunun Uygurlar hakkında bir karar taslağı çıkarmasını talep etmişti. 3 Gün süren açlık grevi, yetkililerin ziyareti sonrası son buldu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 170 kişi okudu!
23/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.