Beşar Esad Çin'de!

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ülkesinde savaşın başlamasından bu yana Çin'e ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. 

Esad, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in yanı sıra diğer yabancı liderlerle bir araya geleceği Asya Oyunları'nın açılış törenine de katılacak.

Mart ayında Suudi Arabistan'la İran arasındaki normalleşme anlaşmasına aracılık eden ve Orta Doğu'da nüfuz alanını genişletmeyi sürdüren Pekin, yarım milyon insanın ölümüne ve ülkenin büyük bir bölümünün harabeye dönmesine neden olan Suriye'deki çatışmalarda Esad'ı desteklemeye devam ediyor.

“SÜRİYE’NİN YENİDEN İNŞASINDA ÖNEMLİ ROL OYNAYABİLİR”
Uzmanlara göre Çin, gelecekte Suriye'nin milyarlarca dolara mal olması beklenen yeniden inşasında önemli bir rol oynayabilir. 

Ancak Çin, Beşşar Esad'ın sıkı destekçilerinden biri ve BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye hükümeti aleyhindeki kararlarda düzenli olarak çekimser oy kullanıyor.

Buna rağmen Suriye geçen yıl Çin'in öncülüğündeki Kuşak ve Yol Girişimi'ne katılmıştı. Esad'ın ofisinden yapılan açıklamada Suriye liderinin Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından davet edildiği ve perşembe günü üst düzey heyetle birlikte Pekin'e gideceği belirtildi.

Suriye liderinin Çin seyahati, bu ülkeden Pekin'e 20 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk ziyaret. 

ESAD EN SON 2004'TE ÇİN'İ ZİYARET ETMİŞTİ. 
Çin, Esad'ın sıkı destekçilerinden biri ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Şam'ı destekleyerek Suriye hükümeti aleyhindeki kararlarda düzenli olarak çekimser oy kullanıyor.

Çin devlet medyası, Beşşar Esad, eşi Esma Esad ve beraberindeki heyetin Çin'e ait Air China uçağıyla yerel saatle 13.15'te Hangzhou Havaalanı'na inişini canlı yayınladı. 

Esad 12 yıldır devam eden savaş boyunca sadece Rusya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman'ı ziyaret etmişti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 633 kişi okudu!
22/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.