Bengalli YouTuber, Çin propagandasını çürüttü!

Bengalli bir YouTuber, Çin'in Doğu Türkistan hakkındaki uluslararası topluma yönelik sürdürdüğü yalancı propagandasının kandırmacadan başka bir şey olmadığını ortaya çıkardı.

"İslami Hayat Programı" adlı YouTube kanalını yöneten Bengalli bir YouTuber, geçtiğimiz günlerde Urumçi'deki “Uluslararası Pazar” ı ziyaret ederek konuyla ilgili kısa bir video hazırladı. "Uygur Müslümanları neden selama karşılık vermek istemiyor?" başlıklı Videoda, ziyaret sırasında merkezi şehir Urumçi’nin en işlek caddelerinde ve sokaklarda, dükkanlarda esnaflar ve de karşılaştığı Uygurlara "Esselamu aleykum" şeklinde selam verdiği ve kimsenin selamına “Vaaleykum Essalam” karşılığını vermediği görülüyor. Yabancı YouTuber, bu ziyaret aracılığıyla Doğu Türkistan'da İslam'ın ve Müslümanların bastırıldığını, her türlü ibadetin yasaklandığını, islamın en basit göstergelerinden olan Allah’ın selamına bile kimselerin karşılık vermekten çekindiğini, hatta Uygurların hayatından islam ve Müslümanlığa yönelik en ufak bir emareye rastlamadığını ifade ederek, Çin’in Uygur Müslümanları üzerindeki dini baskısını ve yarattığı korku iklimini bir kez daha gözler önüne seriyor. 

HERKES NEDEN ANORMAL DAVRANIYOR 
Yabancı YouTuber, Urumçi'nin en kalabalık yerlerinden, Uygurların yoğun olarak yaşadığı “Döngkörük” semtinde yer alan “Uluslararası Pazar” ı ziyaret etti. Bu esnada cadde boyunca karşılaştığı her kese selam veriyor. İçlerinden sadece 1-2 kişi "Vaalaikum Esselam" cevabını tedirgin tavırlar sergileyerek verselerde, Uygurların yoğun yaşadığı reyondaki Müslümanların kamera karşısında yanıt vermekten çekindiği, sadece “merhaba”, “iyi” yanıtıyla yetindiğine şaşkınlık içerisinde tanık oluyor. YouTuber, bir şeylerin ters gittiğini, her kesin korku ve panik içerisinde anormal davranış sergilemesinden dolayı ürktüğünü ifade ediyor.

Video kaydında Bengalli YouTuber, bir restorana giriyor ve Uygur bir şefin adını soruyor. Daha sonra: "Müslüman mısın?" diye soruyor. Soru karşısında biraz endişeli olduğu net bir şekilde fark edilen Uygur usta, alçak bir sesle "Evet, ben bir Müslümanım." Yanıtını veriyor. Sonra Yutubir Uygur ustaya "Essalamu Aleyküm" diye selam verince, Uygur Şefin rengi ruhu aniden değişiyor ve kasadaki Uygur hanım efendi (muhtemelen işletme sahibi) yüz ifadeleriyle cevap vermemesi gerektiği konusunda işaret veriyor. Bunun üzerine Uygur şef, YouTuber'ın selamına gülerek “iyi çok iyi” yanıtını veriyor ve masadan uzaklaşıyor.

Nitekim daha önce de Çin'in Doğu Türkistan'da müslümanlara karşı yürüttüğü baskı ve zulüm kapsamında "Esselamu aleyküm" selamını yasakladığı, Çin’in resmi belgeleri ve tanıkların ifadeleriyle doğrulanmıştı. Yıllar öncesine kadar Uygur Türkçeyle yayın yapan yerel televizyon kanallarında, Radyo programlarında Uygur Spikerler programlarına "Assalamu Aleyküm" diyerek başlarken, son yıllarda bütün sosyal hayatta ve dijital platformlar dahil bu baskının bariz örneklerinden biri olarak, Müslümanların selamı yerine "Merhaba" denmesi zorunlu kılınmıştı.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ CEZA KAMPLARI 

Çin rejim hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da topyekûn bir halk, asimilasyon ve soykırıma uğramaktadır. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler bu baskının kurbanı olmaktadır.

Doğu Türkistan’da ağır insan hakları ihlallerinden aşmış soykırım derecesine ulaşan, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine gelen Uygur meselesi, küresel bir sorun haline geldi. Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve ciddi insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Ortaya çıkan Resmi veriler ise, Çin Komünist Partisi idaresinin kültürel ve etnik soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında milyonlarca insanı yasa dışı bir şekilde alıkoyduğunu gösteriyor. Fakat Çin hükumeti, toplama kamplarında ve ceza kamplarında insanlık dışı şartlarda tutulan Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri dünya kamuoyundan gizlemeye ve soykırımı yalanlamaya çalışıyor.

HAKSIZ YERE HAPSEDİLİYOR 
Günümüzde şu an bile Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halklarından milyonlarca kişi suçsuz yere, bilinmeyen bir yerlerde hapsediliyor. Bu baskı tüm şiddetiyle devam ederken, tanıkların ifadelerine göre tutuklulara işkence ediliyor. Sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirle yaşıyor. Kampta tutulanlara ne olduğu belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. Tırnak çekme, kamçı, elektrik verme gibi işkencelere maruz kalıyor. Kadınlar toplu tecavüze uğruyor.

Milyonlarca genç Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarında veya Çin’deki fabrikalarda zorunlu köle işçi olarak çalıştırılıyor. Birçoğu toplama ve çalışma kamplarına gönderildikten sonra geride kalanlar da siyasi propaganda ezberlemeye, kamu hizmeti adıyla ücretsiz çalışmaya zorlanıyor. Kadınlar kısırlaştırılıyor, hamilelere zorla kürtaj yaptırılıyor. Genç kadınlar Çinlilerle evliliğe mecbur ediliyor. Ailelerinden koparılan yaklaşık 800 bin Uygur Türkü çocuk, “melekler yuvası ” denilen çocuk toplama kamplarında asimile ediliyor. Çince konuşmaya Çince yaşamaya, tıpkı bir Çinliymiş gibi davranan, yaşam felsefesi, ideolojisi, hayata bakışı tamamen Uygurlardan kopuk komünist bireyler olması için yetiştiriliyor.

“KARDEŞ AİLE” REZALETİ
Milli ve dini kültür mirasları, Uygur tarihi ve kültürü, Türk- İslam mimarileri, tarihi şahsiyetlerin türbeleri yok ediliyor. İnanç özgürlüğü hiçe sayılıyor. 16 bin Cami yıkıldı. Kur’an-i kerim başta olmak üzere Uygurca yazılmış sayısızca eresi kitapları yakıp yok etti. Namaz kılmak, oruç tutmak kampa alınma nedeni olarak gösteriliyor. Türkiye başta olmak üzere yurtdışı ülkelerinde okumuş, seyahat etmiş olmak ya da sadece bunları yapan birinin akrabası olmak bile toplama kampına alınma veya hapse atılma nedeni sayılıyor.

“Kardeş aile” projesi adı altında her Türk aileyle ilgilenecek Çinli memur atandı. Sözde “kardeşler” aile mahremiyetini çiğneyerek Uygurların evlerinde 10 günlerce konaklıyor, aile üyelerinin rejime bağlığını denetliyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=2kHlIrUAL1s&t=16s

Bu Haberi 13214 kişi okudu!
17/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.