Bayram Hutbesi yerine Çin marşı okundu!

Doğu Türkistan'da Çin yönetiminin İslam düşmanlığı her geçen gün artırıyor. Doğu Türkistan'ın Urumçi’de şehrindeki Beytul Mamur Camisi'nde Ramazan Bayramı namazı sonrasında hutbe yerine Çin marşının okutulduğu görüntüler, Ramazan Bayramı'nda yeniden hatırlandı.

HUTBE YERİNE ÇİN MARŞI
Kırım Haber ajansının (QHA) gündeme getirdiği olay geçtiğimiz yıllarda yaşanmıştı. Uygur Türkü Müslümanların bayram namazı sonrası Çin marşı söylemeye zorlandığı, Çin kaynaklı sosyal medya sitelerinde paylaşılan ilgili video altına yazılan yorumlarda ise, insanların bugüne özel bu şekilde poz vermeye zorlandıkları yazılıyor. Türk İslam dünyasının sessizliğinde cesaret alan Çin yönetimi bu tür eylemlerle Türk ve Müslüman düşmanlığını artırmaya devam ediyor.

UYGUR TÜRKLERİ BU BAYRAMDAN DA MAHRUM
Söz konusu görüntülerin net tarihi belli olmasa da paylaşıldığı tarih olarak 2021 yılına ait olduğu tahmin ediliyor. Uygur Türkü aktivistler, 2017 yılına kadar böyle bir uygulama olmadığını ve Çin'in Doğu Türkistan'da sistematik asimilasyon ve soykırım fiillerine başladığı 2017 yılından itibaren bu tür uygulamaların arttığını ifade etti.

 

İLGİLİ HABERLER: BAYRAM GÜNLERİ ACI İÇİNDE GEÇTİ

 

Uygur Türkleri inançlarından vazgeçmeye zorlanıyor ve dinin her yönü kriminalize ediliyor. Toplama kamplarında, Uygur Türkleri zorla çalıştırma, kısırlaştırma ve organ toplama gibi acımasız koşullara maruz kalıyor. ÇKP, Uygur Türkü Müslümanları izlemek ve kontrol etmek için teknolojiyi silah haline getiriyor.

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ CEZA KAMPLARINDA NELER YAŞANIYOR?
Sözde “Çin Halk Cumhuriyeti” rejim hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da topyekûn bir halk, asimilasyon ve soykırıma uğramaktadır. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler bu baskının kurbanı olmaktadır.

Doğu Türkistan’da ağır insan hakları ihlallerinden aşmış soykırım derecesine ulaşan, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine gelen küresel mesele haline geldi. Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Ortaya çıkan Resmi veriler ise, Çin Komünist Partisi idaresinin kültürel ve etnik soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında milyonlarca insanı yasa dışı bir şekilde alıkoyduğunu gösteriyor. Fakat Çin hükumeti, toplama kamplarında ve ceza kamplarında insanlık dışı şartlarda tutulan Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri dünya kamuoyundan gizlemeye ve soykırımı yalanlamaya çalışıyor.

Günümüzde şu an bile Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halklarından milyonlarca kişi suçsuz yere toplama kamplarında tutuluyor. Bu baskı tüm şiddetiyle devam ederken, tanıkların ifadelerine göre tutuklulara işkence ediliyor. Sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirle yaşıyor. Kampta tutulanlara ne olduğu belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. Tırnak çekme, kamçı, elektrik verme gibi işkencelere maruz kalıyor. Kadınlar toplu tecavüze uğruyor.

Milyonlarca genç Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarında veya Çin’deki fabrikalarda zorunlu köle işçi olarak çalıştırılıyor. Birçoğu toplama ve çalışma kamplarına gönderildikten sonra geride kalanlar da siyasi propaganda ezberlemeye, kamu hizmeti adıyla ücretsiz çalışmaya zorlanıyor. Kadınlar kısırlaştırılıyor, hamilelere zorla kürtaj yaptırılıyor. Genç kadınlar Çinlilerle evliliğe mecbur ediliyor. Ailelerinden koparılan yaklaşık 800 bin Uygur Türkü çocuk, “melekler yuvası ” denilen çocuk toplama kamplarında asimile ediliyor. Çince konuşmaya Çince yaşamaya, tıpkı bir Çinliymiş gibi davranan, yaşam felsefesi, ideolojisi, hayata bakışı tamamen Uygurlardan kopuk komünist bireyler olması için yetiştiriliyor.

Milli ve dini kültür mirasları, Uygur tarihi ve kültürü, Türk- İslam mimarileri, tarihi şahsiyetlerin türbeleri yok ediliyor. İnanç özgürlüğü hiçe sayılıyor. 16 bin Cami yıkıldı. Kur’an-i kerim başta olmak üzere Uygurca yazılmış sayısızca eresi kitapları yakıp yok etti. Namaz kılmak, oruç tutmak kampa alınma nedeni olarak gösteriliyor. Türkiye başta olmak üzere yurtdışı ülkelerinde okumuş, seyahat etmiş olmak ya da sadece bunları yapan birinin akrabası olmak bile toplama kampına alınma veya hapse atılma nedeni sayılıyor.

“Kardeş aile” projesi adı altında her Türk aileyle ilgilenecek Çinli memur atandı. Sözde “kardeşler” aile mahremiyetini çiğneyerek Uygurların evlerinde 10 günlerce konaklıyor, aile üyelerinin rejime bağlığını denetliyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 700 kişi okudu!
25/04/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.