Batılı şirketler faaliyetlerini Çin'den taşıyor

Dünyanın fabrikası olarak bilinen Çin, artık bu özelliğini kaybediyor. Batıyla yaşanan stratejik ve Ticari rekabet, Çin’de ekonomik performansın düşmesi ve salgın önlemleri gibi nedenlerle uluslararası şirketler artık ülkeden ayrılmayı planlıyor. Bu şirketlerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Çin’deki her dört Batılı şirketten birisi faaliyetlerini ülkeden taşımayı düşünüyor. Bu şirketlerin yarısı, Çin’de iş yapmanın artık daha siyasileştiğine inanıyor. Bu yönelim, Çin’deki Avrupa Birliği Ticaret Odası’nın haziran ayındaki anketiyle su yüzüne çıktı.

Çin’in cazibe kaybı yaşamasının sebepleri arasında ekonomik performansın zayıflaması ve işçi giderlerinin artması, köle işçi çalıştırması ön sırada. Ayrıca, ülkedeki sıkı Çin virüsü önlemleri de uluslararası şirketleri zorluyor.

YENİ ADRESLERDEN BİRİ TÜRKİYE

Dev şirketler şimdi operasyonlarını taşıyacak yeni adres arayışında. Bu adreslerin başında gelen ülkelerden biri de Türkiye.

Türkiye'nin yanı sıra Hindistan, Sırbistan ve Vietnam gibi ülkeler de seçenekler arasında bulunuyor. Bu ülkelerin Batıyla daha iyi ilişkilere sahip olması da şirketler için bir fırsat sunuyor.

Sağladığı avantajlar ve stratejik konumları, Türkiye ve Hindistan'ı şirketler için daha cazip hale getiriyor.

Türkiye'ye 2021'de gelen uluslararası doğrudan yatırım miktarı yüzde 81’lik artışla 14 milyar 200 milyon dolara ulaştı. Böylece Türkiye, dış yatırım çekme konusunda salgın öncesindeki yıllık ortalama seviyesinin de üstüne çıktı.

ÇİN’İN ZORLA ÇALIŞTIRMA UYGULAMASI

Yüzbinlerce Uygur Türkü'nün bölgedeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığı ayyuka çıkmış, Doğu Türkistan'daki bazı işletmeler, "zorla çalıştırma" yoluyla üretim yapıldığına dair suçlamaların hedefi olmuştu.

Washington yönetimi, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini gurupların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören “Uygur zorunlu çalıştırmayı önleme” yasasını 21 Haziran 2022 tarihinde yürürlüğe koyarak suçlamaların hedefi olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlerin aksini ispat etmesini istemişti.

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını, Uygurların gayet “mutlu” olduklarını savunmuştu.

Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanları köle işçi olarak kullanılıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 415 kişi okudu!
05/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.