Başörtü yasağıyla ilgili yeni görüntüler sızdı

Doğu Türkistan'dan sızdırılan video kayıtları Bölgedeki dini inanç kısıtlamları başta olmak üzere Müslümanların dini vecibelerini yerine getirmelerinin yasak olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. İstiqlal TV ekibinin takibe aldığı Çin Kaynaklı Sosyal paylaşım sitelerinde 8 haziran yayılan 15 saniyelik bir video görüntüsü, Çin'in Doğu Türkistan Müslümanlarının dini inançlarını ve ibadetlerini nasıl kısıtladığını ortaya çıkarıyor.

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN’DA EVLERDEKİ BAŞ ÖRTÜLERE EL KONULDU

Söz konusu videoda Doğu Türkistan’ın malum kentinde Ahaliler komitesi yetkilisi bir kadın zorunlu törene katılmak üzere meydanda sıra halinde toplanan Uygur Türkü kadınlara tören sırasında başörtüsü takanlar olursa cezalandırılacağını söyleyerek tehditler savuruyor. Yetkili, sakinleri uyarırken, kendisinin hizmet sebebiyle güneydeki şehirlere gittiğini, bölgede merkezi hükümetin talimatlarının tam olarak uygulamada olduğunu, düğün başta olmak üzere bütün etkinliklerde 80 yaşındaki kadınların bile başlarına örtü takmadığı, açık ve gayet modern, Çin’ce sosyalizme uyum konusunda başarılı olduğundan bahsediyor.

İLGİLİ HABERLER: YENİ GÖRÜNTÜLER SOYKIRIMI DOĞRULUYOR  

Erkeklerinin çoğu toplama kampında esir olan veya hapishanelerde tutularak canlı organ deposu yapılan veya laboratuvarlarda kobay olarak kullanılan Uygurlar, Müslüman oldukları için başörtüsü takması, uzun kıyafet giymesi, sakal bıyık bırakması Kuran’i kerim okuması veya namaz, haç, oruç ibadetlerini yerine getirmeleri yasaklanmışken Türk oldukları için ise etnik ayrımcılığa, kötü muamele ve köle işçi çalıştırma uygulamalarıyla zulüm görüyor. 

Geçmişte de Çin’den sızan görsel belgeler, Doğu Türkistan’daki Uygur kadınların Çinlilere peşkeş çekildiğini ve Uygur kadınlara karşı ahlaksızca ve insanlık dışı muamele edildiğini doğrulamıştı. 

“AŞIRICILIĞIN 75 BELİRTİSİ” 
ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı "Share America" internet sitesinin 19 Şubat 2019 tarihinde yayınladığı raporda, Çin’in Uygurları toplama kamplarına kapatma gerekçeleri sıralanırken ilk başta Sakal ve Bıyık bırakmak, Okul ve sosyal yaşamda anadilini konuşmak, Sigara ve alkolü reddetmek, evinde Kuran-i kerim ve seccade, Arapça yazılı kitaplar bulundurmak, WhatsApp ve yabancı uygulamalar kullanmak, yerel yetkililerden şikayet etmek ve emre itaatsizlik, yurt dışına seyahat etmek, yakınlarını dini usullere göre defne etmek, Oruç tutmak ve Namaz kılmak başta olmak üzere sözde "dini aşırılığın 75 belirtisi" adı altında müslüman halka zulmediyor.

Bunlardan en az bir suç işleyen, toplama kamplarına veya hapishanelere alınma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. 

Ayrıca bölgedeki bu katı siyaset sürerken Çin rejimi ise uluslararası toplumun gözünü boyamak için, bazı ülkelerden özenle seçtiği yetkilileri, gazetecileri ve diplomatları Doğu Türkistan’a davet ederek, önceden kurgulanmış yerleri ziyaret ettirip, “Uygurlar Mutlu” imajı yaratmaya çalışıyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Bu Haberi 520 kişi okudu!
07/07/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.