Barın Şehitlerini Anma Ve İftar Programı Düzenlendi

5 Nisan'da İstanbul'un Küçükçekmece ilçesi Sefaköy semtinde Doğu Türkistan’nın Barın kasabasında 5 Nisan 1990 yılında ortaya çıkan ayaklanma ve ardından Çin ordusu tarafından yapılan katliamın 32. yıl dönümü münasebetiyle Şehitleri Anma ve İftar Programı” gerçekleştirildi.

Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği tarafından tertip edilen etkinlik, Hafız Abducelil Qarım’ın Kuran tilaveti ile başladı. Akabinde STK’lar birliği başkanı Hidayetullah Oğuzhan, Barın Cihadının 32. yıl dönümü vesilesiyle açılış konuşması yaparak Barın inkılabının Doğu Türkistan halkını bir kez daha uyandırdığını, o zamandan beri Çin karşıtı hareketin yoğunlaştığını, Barın Cihadının sadece bir ayaklanma değil belki de katbekat zulüm ve muhasara altında ezilen halkın içinden çıkan cesur yüreklerin planlı, bilinçli ve nişanlı bir bağımsızlık mücadelesi olduğunu vurguladı.

Istiklal Medya gurubun (Istiqlal TV) hazırladığı Barın şehitleriyle ilgili kısa videonun ardından Doğu Türkistan Ulemalar Birliği Başkanı Dr. Ataullah Shahyar konuşma yaparak halkın özgürlüğü için 32 yıl önce canını feda eden Barın şehitlerinin o günkü ruhundan ders alınması gerektiğini, Çin mezalimine karşı mücadelede Doğu Türkistan diasporasındaki her bireyin sorumluluk sahibi olduğunu vurguladı.

500’den fazla kişinin katıldığı etkinlikte Kanaat önderi Abdulkadir Yapçan konuşma yaparak Barın şehitlerinin Çin mezalimine karşı diz çökmez iradesini ortaya koyduğunu, ayaklanmaların yararları hakkında söylenenlerin aslında fikri ve ruhen kirlendiğini, Dava adamlarının bu tür insanların sözlerine itibar etmemeleri gerektiği ve  göz ardı edilmemesi gerektiğini, Çin rejimine karşı her zaman tetikte ve her zaman harekete geçmeye hazır beklenmesi gerektiğini söyledi.

İftara az kala Doğu Türkistan Alimler Birliği temsilcilerinden Ataullah Halpet Hacım, İslam'daki şehitliğin çok yüksek bir mertebe olduğunu, herkese nasip olmadığını belirterek, Barın şehitlerinin canları ve kanları pahasına Doğu Türkistan halkının özgür iradesini yansıttığını ve Doğu Türkistan tarihinde örnek teşkil ettiklerini dile getirerek iftar duasıyla sözlerini bitirdi ve iftarın ardından etkinlik sona erdi.

DÜNYANIN DÖRT BİR TARAFINDA BARIN ŞEHİTLERİ ANILDI

Ayrıca 5 Nisan Ankara’da Uygur Akademisi Vakfı ile Dünya Uygur Kurultayı Vakfı tarafından Barın Ayaklanması'nı anma programı yapılırken,   Kazakistan başta olmak üzere İsveç ve Fransa dahil birçok ülkede yaşayan Uygurlar Barin Cihadını ve şehitlerini farklı şekillerde andı.

Muehammed Ali Atayurt- Türkistan Press

Bu Haberi 1335 kişi okudu!
06/04/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.