Bakan Soyludan “Özür” açıklaması

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'da protesto gösterisi için Çin Konsolosluğu önüne giden Uygur Türkleri ile bir polis amiri arasında yaşanan tartışma üzerine "özür" açıklaması yaptı. Soylu "Konuyla ilgili tahkikatın başladığını ifade etmek istiyoruz" dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ortaya çıkan görüntüler üzerine bir açıklama yaptı. Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün sabah saatlerinde İstanbul'da, Çin Konsolosluğu önüne protesto için giden Uygur Türkü kardeşlerimizin yolu kapatması üzerine, bölgenin güvenliğini sağlamakla sorumlu arkadaşımızla vuku bulan tartışma bizleri üzmüştür" ifadesini kullandı.

Açıklama şöyle devam etti: "Elbette ki her ülkenin büyükelçiliğinin güvenliğini sağlamak görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Arkadaşlarımızın titizliği bu yüzdendir. Ancak güvenliği sağlarken kullanılan bazı ifadeler, kastı aşmıştır. Böylesi hassas bir görevde bu şekilde ifadeler kullanmamalıyız. Türk Soylu kardeşlerimize, uzun dönemli ikametten vatandaşlığa kadar nüfus ve vatandaşlık birimlerimizde kurulan özel ofislerle hassasiyet gösteriyoruz, göstermek zorundayız. Bu vesileyle üzüntümüzü ve özrümüzü tekrar belirtiyor, konuyla ilgili tahkikatın başladığını ifade etmek istiyoruz."

MUHALİF PARTİLERDEN UYGUR TÜRKLERİ TEPKİSİ
DEVA Partisi lideri Babacan ve Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Zafer Partisi Lideri Ümit Özdağ başta olmak üzere pek çok siyasi parti liderleri, İstanbul’da Çin Başkonsolosluğu önünde protesto yapan Uygurlara uygulanan polis müdahalesine tepki gösterdi.

BABACAN: ÇİN POLİSİ MİSİNİZ?
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Zulmü protesto edenlere ‘Sizi süpüreceğiz’ diyen adaletten falan hiç bahsetmesin. Siz Uygur kardeşlerimize baskı uygulayan Çin polisi misiniz” dedi.

Babacan, sosyal medya hesabında şu mesajı paylaştı: "Uygurların zulme uğramasına sessiz kalanlar ‘ezilenlerin gür sesi’ olduğunu iddia etmesin. Hele zulmü protesto edenlere ‘Sizi süpüreceğiz’ diyen adaletten falan hiç bahsetmesin. Siz Uygur kardeşlerimize baskı uygulayan Çin polisi misiniz?"

DAVUTOĞLU: BU YAPILAN TÖREMİZE SIĞAR MI?
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise MHP lideri Devlet Bahçeli'ye seslenerek, "Sayın Bahçeli, Himayenize aldığınız İçişleri Bakanına bir sorun! Türk kimliğini ve dilini korudukları için zulüm gören Uygur kardeşlerimize sahip çıkanlara Ankara’nın göbeğinde yapılan bu muamele töremize sığar mı? Yoksa bu işler Perinçek’e mi devredildi?" şeklinde açıklama yaptı.

BU TAVIR TÜRK POLİSİ TAVRI DEĞİL.
Zafer Partisi Genel başkanı Ümit Özdağ sosyal medya hesabında şu mesajı paylaştı: “Çin baskı rejimine karşı Türkiye’de sessiz, sakin, onurlu ve acı dolu şekilde direnen Uygur Türkler'ine karşı, bu polis müdürünün kullandığı saldırgan tavır TÜRK polisi tavrı değil. Nitekim diğer polisler vücut dilleri ile müdürün yanında olmadıklarını göstermişler.”

“UYGUR TÜRKLERİ ACISINI NEREDE DİNDİRSİN”
Ayrıca İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Uurmçi’deki yangın faciasında hayatını kaybeden Uygur Türkleri için yas tutmak ve İstanbul’daki Çin Konsolosluğu önünde eylem yapmak isteyen Uygurlara yönelik çirkin müdahaleyi TBMM Genel Kurulunda dile getirerek “soruyorum size Uygur Türkleri acısını nerede dindirsin, Çin konsolosluk önünde değil de nereye gitsin” ifadelerini kullandı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

 

Bu Haberi 329 kişi okudu!
01/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.