Bakan Çavuşoğlu Çin’e Gitti

Çin Ortadoğu ülkelerinin dışişleri bakanları ile bu hafta acil toplantılar yapıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Çin’li mevkidaşı Wang Yi ile görüştü. Yarın İran Dışişleri Bakanı Hüseyin E. Abdullahiyan ile görüşecek.

Ana konunun nükleer müzakereler olması beklenen toplantılar bu hafta içi Türkiye başta İran, Suudi Arabistan, Kuveyt gibi Orta doğu ülkeleri Dışişleri Bakanları ile Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri ile yapılıyor.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, ÇİN’İ ZİYARET EDECEK

Dün Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Sayın Bakanımız 12 Ocak 2022 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti’ne bir ziyaret gerçekleştirecektir. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınacaktır" denildi.

“DEVLETİMİZ BİZE SAHİP ÇIKSIN”

Bakanlık açıklamasının ardından Sosyal medyadan çağrılar yapan Doğu Türkistan diasporası, bakan Çavuşoğlunun Çin rejiminden, Doğu Türkistan'daki mazlum ve masum 35 Milyon halkın gerçekte ne durumda olduğunu öğrenmeye çabalaması gerektiğini belirterek, 5 yıldır aile bireylerinin ortalıktan kayıp olduğunu ve suçsuz yere toplama kamplarında işkenceyle acı çektirilmekle olduğundan endişe duyduğunu dile getirdi ve bakanın Çinlilerle görüşmelerinde bu durumları göz önünde bulundurmalarını talep etti.

Ayrıca Türk vatandaşı olmalarına rağmen yıllardır haksız yere hapishanelerde, Toplama Kamplarında tutuklu bulunan Uygur asıllı Vatandaşlarında olduğunu hatırlatan Uygur Türkleri, aile bireylerinin kurtarılmasını talep ederek “devletimiz bize sahip çıksın” çağrısı yaptı.

Bugün Çin’de ziyaretler gerçekleştiren Dış İşleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu Sosyal medya hesabından “Çin Dış işleri bakanı Wang Yi ile ikili ilişkilerimizi ve bölgesel konuları ele aldık. Ekonomik işbirliği imkanlarını değerlendirdik. Başta Uygur Türkleri olmak üzere gündemimizdeki konulara ilişkin görüş, beklenti ve hassasiyetlerimizi aktardık” paylaşımında bulundu.

PEŞ PEŞE YOĞUN ORTA DOĞU TRAFİĞİ

Çin’in Küresel Televizyon ağı CGTN çalışanı Shen Shiwei kişisel Twitter hesabından paylaşım yaparak, Çin'in bu haftaki toplantılarla Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman ve Bahreyn Dışişleri Bakanları ile Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri ile görüşmeler yapacağını duyurdu.  

Muhammed Ali Atayurt- Türkistan Press

Bu Haberi 236 kişi okudu!
12/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.