Babasının Ölümünü 7 ay sonra öğrendi

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik uzun yıllardır süren zulmüne en acı örneklerden biri yürek burktu.

Doğu Türkistan davasında batı ve Avrupa’da etkin faaliyetler sürdüren Uygur Araştırmalar Merkezi İcra Direktörü Abdülhakim İdris, babası Abdülkerim Zikrullah İdris’in vefat haberini yedi ay sonra aldı.

MUSİBET HABERİNİ 7 AY SONRA ALDI
Çin aşırıcılığa karşı mücadele bahanesiyle Doğu Türkistan’da başlattığı Uygur Türklerine karşı sistematik zulmünü dünyanın gözü önünde sürdürürken, Uygur Araştırmalar Merkezi İcra Direktörü Abdülhakim İdris, babası Abdülkerim Zikrullah İdris’in vefat haberini ancak yedi ay sonra aldığı bildirildi.

 

7 YILDIR İLETİŞİM KURULAMIYORDU
Acı haberi sosyal medya hesabından duyuran Abdülhakim İdris’in eşi ve aynı zamanda Uygur Hareketi Başkanı Ruşen Abbas, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kayınpederim Abdülkerim Zikrullah İdris’in ocak ayında 81 yaşında vefat ettiğini yedi ay sonra bugün öğrendik” ifadelerini kullandı.

Karar’ın aktardığına göre, eşinin babasıyla en son 2017 yılında görüştüğünü bildiren Abbas, iki bin 298 gün sonra babalarından aldıkları haberin ölüm olduğunu kaydetti. Aktivist olan Abbas ayrıca, “Yapay zeka ve nano teknolojilerin konuşulduğu çağda, benim gibi Uygurlar sevdiklerimizin nerede olduğunu veya sağlık durumunu bile bilmiyor” diye ekledi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1176 kişi okudu!
19/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.