Avukatlar, Uluslararası Ceza Mahkemesine Çin’i Şikayet Etti

Avukatlar, Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) delil dosyası sunarak; Çin’in Uygurlara yönelik baskılarını soruşturmaya çağırdı. Çin’in UCM üyesi olmadığı halde mahkemenin artık yargı yetkisi olduğunu savunan bir takım evrakları sundu.

Aktivistler ve avukatlar, Pekin yönetimini Doğu Türkistan’da insanlığa karşı suç ve soykırım yapmakla suçladı. 21 Haziran 2022 tarihinde, Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM), bir delil dosyası sunarak, Çin’in Uygur Türklerine ve Doğu Türkistan’daki diğer Müslüman gruplara yönelik baskıları hakkında soruşturma açma çağrılarını yineledi.

Kanıtları sunan grup, delillerin toplama kamp tanıklarının ifadelerini de içerdiğini belirterek, tanıkların ve diğerlerinin toplama kamplarında işkence gördüğünü ve “bilinmeyen maddeler enjekte edilmek” de dahil olmak üzere tıbbi prosedürlere tabi tutulduğunu aktardı.

AMA ÜYE ÜLKELERDEN ADAM KAÇIRIYOR!
Evrak dosyaları Çin’in mahkemeye üye olmamasına rağmen artık UCM savcılarının yargı yetkisine sahip olduğu iddialarını destekliyor. UCM’ye üye olmayan Myanmar’ın da benzer bir gerekçeyle Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tarafından soruşturmaya tabi tutulmasına karar verilmesi buna bir emsal oluşturduğunu öne sürüyor.

Yurt dışındaki Doğu Türkistan’lıların Etkisi altındaki yabancı hükümetlerce toplatılıp Çin’e nakledildiğini savunan İngiliz avukat Rodney Dixon’a göre, mahkemeye sunulan deliller, Uygurların bir UCM üyesi devlet de dahil olmak üzere komşu ülkelerde ve başka yerlerde Çin’e geri göndermeye yönelik yaygın planları da ortaya koyuyor.

Dosyayı hazırlayan grup yaptığı açıklamada, “UCM’nin, UCM’ye üye ülkelerde başlayan ve Çin’e kadar devam eden bu suçlar üzerinde artık yargı yetkisi var ve derhal bir soruşturma başlatmak için harekete geçmesi isteniyor” ifadelerini kullandı. Avukatlar, UCM’yı geçen sene de bu konuyla ilgili Çin’e soruşturma açmaya çağırmıştı.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 270 kişi okudu!
22/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.