Avrupa Ticaret Odasından Çin'e çağrı

Avrupa Ticaret Odası, Çin'in Xi Jinping’in uluslararası ticarette kendine güvenini güçlendirme stratejisinden vazgeçmesi gerektiğini, aksi takdirde üretkenlik ve gelişme beklentilerine zarar verebileceğini söyledi.

Amerika’nın sesi VOA’nın verdiği haberine göre, Avrupa Birliği(AB) tarafından 23 Eylül'de yapılan açıklamada, Çin'in ticarette kendi kendine yeterli olma yönündeki hareketine ilişkin "ciddi endişeler" taşıdığını, Bu eğilimin Çin'in gelecekteki Küresel kalkınma Hayali hakkında şüpheye düştüğüne dikkat çekilior.

AB Ticaret Odası Başkanı Joerg Wuttke, düzenlediği basın toplantısında, konunun Çin'in siyasi kontrol arzusu ve kaos korkusuyla ilgili olduğunu belirtti.

Çin, uzun vadeli gelişimi sırasında Batı teknolojilerini çalarak dış pazarlara ve teknolojiye olan bağımlılığını azalttı. Bu değişim Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile olan soğuk ilişkinin daha da derinleşmesine yol açtı.

VOA’ya göre, Paiyasada "Bu yaklaşımın maliyeti yakın planda zorlasa bile uzun vadede göz ardı edilemez sonuçlar beklediğini, ancak bu süreçte Doğu Türkistan’daki mevcut zulüm siyasetlerinin Çin'deki yabancı yatırımı azaltabileceği ve Dış direnci artıra bileceği şeklinde yorumlanıyor.

Haberde ayrıca Çin'e Avrupalılara yönelik misilleme yaptırımlarını kaldırması çağrısında bulunuldu ve bunu yapmaması halinde Çin'in Avrupa Birliği ile yaptığı önemli yatırım anlaşmasının onaylanmasına engel olunacağı konusunda uyarı verildi.

Avrupa Birliği (AB), Çin'in Doğu Türkistan'a yönelik baskılarıyla bağlantılı olarak Çinli yetkililere yaptırımlar uygulamıştı. Ardından Çin, misilleme olarak bazı AB milletvekillerine yaptırım uygulayarak çıkış yapmıştı.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak: istiqlalhaber
Bu Haberi 140 kişi okudu!
25/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.