Arap-İslam Dünyası İçin Doğu Türkistan Sempozyumu Düzenlendi

İstanbul'da Arap-İslam dünyasına yönelik ‘Doğu Türkistan'daki Müslümanlar: Sistematik Soykırım’ temalı Uluslararası bir Sempozyum gerçekleştirildi.

Uluslararası İlişkiler Akademisi (IRA) ve Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları birliği (UDTSB), İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi (CIGA) iş birliğiyle organize edilen sempozyum, 4 Ocak'ta İstanbul’un Yenibosna semtindeki bir Otel’de düzenlendi.

Dört saatlik Arapça seminere her kesimden araştırmacılar, akademisyenler, politikacılar ve gazeteciler katıldı.

Sempozyumun birinci oturumu Uluslararası İlişkiler Akademisi Başkanı Dr. Isam Abdushaki’nin moderatörlüğünde açıldı ve Türkiye İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkan Yardımcısı Hüseyin Oroç, daha önce Doğu Türkistan'a yaptığı ziyarette Doğu Türkistan'ın bir Müslüman toprağı olduğu ve İslam’ın her karış toprağına sindiği bundan mütevellit diasporadaki Uygur çocukların eğitimine özel önem verilmesi konusunda katılımcılara bilgi verdi.

İslam dünyası meseleleri üzerine araştırma yapan Dr. Amal Halifa, daha sonra "Doğu Türkistan Haritasına İlişkin Bilgiler" konulu bir sunum yaparak Doğu Türkistan'ın coğrafi özelliklerini, İslam dünyası ve Orta Asya'daki stratejik konumunu anlattı.

İnsan hakları ve Çin-Arap ilişkileri araştırmacısı Muhammed Emin Uygur, "Doğu Türkistan Müslümanları: Soykırım ve İnsanlığa Karşı Suçlar" konulu bir sunum yaptı.

"Doğu Türkistan Müslümanları: Kökler ve Dönüşüm" konulu bir konuşma yapan Azınlık Müslümanlar Merkezi Türkiye Şubesi Müdürü Dr. Muhammed Safar, Doğu Türkistan'ın yüzyıllardır İslam toprağı olduğunu, Türk halkının bu topraklarda yaşadığını söyledi. Çin ile Türklerin tarih boyunca birbirleriyle savaş halinde olduklarını, Çin Seddi'ni Türklerden korunmak için Çinliler tarafından inşa edildiğini vurgulayarak Türkiye'nin ve İslam dünyasının Doğu Türkistan meselesinde etkin bir rol oynaması gerektiğini vurguladı.

El Cezire'nin Pakistan Ofisi eski müdürü Dr. Ahmed Muqif Zaidan, "Afganistan'daki Değişiklikler ve Doğu Türkistan üzerindeki Etkisi" hakkında konuştu.

Sempozyumun birinci aşamasının sonunda, uzmanlar katılımcıların sorularını yanıtladı.

İkinci oturum Doğu Türkistan Basın ve Medya Derneği (Istiqlal Medya Gurubu) Başkanı Abdulvaris Hotan’ın moderatörlüğünde açıldı.

İkinci oturumda Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları birliği başkanı Hidayet Oğuzhan bugünün öneminden bahsederken Çin'in Doğu Türkistan'da sırf Müslüman oldukları için insanlara karşı Sistematik Soykırım uygulamalarının dozunu arttırdığı, Doğu Türkistan'ın 1933- 1944 ve daha evvelinden itibaren bağımsız bir devlet olduğunu ve Çin'de henüz devlet mekanizması oluşmazken Uygurların devlet kurduğunu söyledi.

Ayrıca İslam dünyasının Çin zulmüne sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu ve ümmeti Muhammedin sorumluluklarını yerine getirmesinin zaruri hale geldiğini belirtti.

Hukukçu ve uluslararası hukuk uzmanı Dr. Tarık Şandab, daha sonra "Doğu Türkistan'ın Geleceğine Yönelik Öneriler" üzerine konuşarak, uluslararası toplumun şu anda Doğu Türkistan'daki Çin soykırımına tanık olduğunu ve bu meselede sadece dini konulara değil, insani konulara da odaklanılması gerektiğini vurguladı.

İslam Araştırmaları ve Uluslararası İlişkiler Merkezi Direktörü Dr. Sami Erian, "Doğu Türkistan'ın Stratejik Gücü" konulu bir konuşma yaptı. Çin'in Doğu Türkistan'da işlediği suçların yeni bir konu olmadığını, defalarca tekrarlandığını, Çin'in uluslararası arenada sahte propagandaya devam ederken, perde arkasında soykırım işlemeye devam ettiğini vurguladı.

Doğu Türkistan Alimler Birliği başkan yardımcısı Siraceddin Azizi, "Arap Medyasının Doğu Türkistan Sorununda Rolü: Arz ve Talep" konusuna değinerek Çin rejiminin Arap ve İslam dünyasında Uygurları terörist olarak tasvir ettiğini ve Çin'in aslında Doğu Türkistan'da soykırım yapmaya devam ederken Müslüman aleminin de zulme sessiz kalmasını sağlamak için İslam dünyasının gözünü boyamaya çalıştığını, İslam ülkelerinin konuyu ciddiye alıp sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini söyledi. Akabinde uzmanlar, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

Sempozyum, El Cezire ve Vatan gibi popüler Arap ve Türk basın kuruluşlarının Arapça bölümleri, İstiqlal Medya Gurubu sayfalarında canlı olarak yayınlandı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press 

Bu Haberi 378 kişi okudu!
05/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.